High School: Sharp, Danielle
Middle School: O'Neill, Reuben
Sixth Grade: Angelone, Liam
Fifth Grade: Casenas, Luis-Jaime
Fourth Grade Mlynar, Aurelius
Third Grade: Ho, Joseph
Second Grade: Casenas, Luis-Joshua
K-1: Doyle, Charles

NSCF Scholastic Grand Prix

The NSCF Grand Prix competition encourages perseverance and the pursuit of excellence in chess by offering special awards to those players who play frequently and well in NSCF tournaments. The competition is structured by grade categories, with point assignments based on the strength of the sections a player has competed in, and the scores achieved in those sections.

See What do I need to know about the Grand Prix, accessible from the Tournaments FAQ.

2014-2015 Final Standings and Awards

The results below are based on  20 events through May 16, 2015.
The final awards go only to those top finishers who
have played in a minimum of seven (7) events.
 
Note: The point scores have been modified to reflect the combined
Future Masters-Championship sections played on 2/28/15, 3/7/15,
and 4/18/15.The two sections are considered to be combined when
at least two Future Masters players are moved to the Championship.
 
Note: Sixth graders in the Middle School category have been given extra recognition.
  High School Leaders        
Place Name Grade Score #Events Award
1 Sharp,Danielle 9 9583 8 High School Champion
2 Schetlick,Robert 9 7223 7 2nd Place High School
3 Thomas,Spencer 9 3007 9  
4 Sugrue,Andrew 9 2887 8  
5 Stack,Michael 9 2673 8  
           
  Middle School Leaders        
Place Name Grade Score #Events Award
1 O'Neill,Reuben 8 13021 12 Middle School Champion
2 Stoltz,Conner 7 9009 7 2nd Place Middle School
3 Feldman,Andrew 8 8499 14 3rd Place Middle School
4 Angelone,Liam 6 7960 10 Sixth Grade Champion
5 Golimbu,Calvin 6 7415 13 2nd Place Sixth Grade
6 Bianco,Nicholas 6 6802 9 3rd Place Sixth Grade
7 Sharp,Jacob 7 5107 7  
8 Gordon,Nielsen 8 5041 8  
9 Aybar,Benjamin 6 4483 13  
10 Vail,Charlie 6 4226 7  
11 Engenheiro,Maya 6 3265 11  
12 Rekhi,Noor 6 3185 8  
13 Sneh,Guy 6 2031 8  
14 Promisel,Benjamin 7 1602 7  
15 Tapiero,Oscar 8 1446 7  
           
  Fifth Grade Leaders        
Place Name Grade Score #Events Award
1 Casenas,Luis-Jaime 5 8447 7 Fifth Grade Champion
2 Cooper,Benjamin 5 4557 13 2nd Place Fifth Grade
3 Rekhi,Sanah 5 4547 8 3rd Place Fifth Grade
4 Feldman,Joshua 5 3415 15 4th Place Fifth Grade
5 Bornmann,William 5 3240 8 5th Place Fifth Grade
6 Handelman,Joshua 5 1427 8  
           
  Fourth Grade Leaders        
Place Name Grade Score #Events Award
1 Mlynar,Aurelius 4 9164 15 Fourth Grade Champion
2 Schwartz,Jared 4 7055 13 2nd Place Fourth Grade
3 Klein,Jack 4 6401 10 3rd Place Fourth Grade
4 Kelly-Yuoh,Ozzie 4 4800 12 4th Place Fourth Grade
5 Kini,Sameer 4 4038 10 5th Place Fourth Grade
6 Behringer,Meena 4 2079 7  
7 Bashar,Zahin 4 1379 9  
8 Brey,Matthew 4 667 7  
           
  Third Grade Leaders        
Place Name Grade Score #Events Award
1 Ho,Joseph 3 9064 12 Third Grade Champion
2 Ulmer,Robert 3 4947 9 2nd Place Third Grade
3 Homan,Luke 3 4808 10 3rd Place Third Grade
4 Acharya,Lorenzo 3 3246 9 4th Place Third Grade
5 Mulraine,Dominic 3 2350 8 5th Place Third Grade
6 Kai,Mia 3 1873 11  
7 Brown,Robert 3 1759 11  
8 Stephens,Nicholas 3 1682 8  
9 Promisel,Joshua 3 1625 8  
10 Pepe,Landon 3 1614 10  
11 Hodulik,Charlie 3 1511 10  
12 Marsh,Kiran 3 1165 9  
13 Niv,Kaylie 3 1070 8  
14 Padhiary,Avneil 3 945 8  
15 Gao,Olivia 3 820 7  
16 Beck,Asher 3 710 7  
           
  Second Grade Leaders        
Place Name Grade Score #Events Award
1 Casenas,Luis-Joshua 2 4614 8 Second Grade Champion
2 Engenheiro,Damian 2 3921 13 2nd Place Second Grade
3 George,Christopher 2 3481 16 3rd Place Second Grade
4 Cole,Jack 2 3126 9 4th Place Second Grade
5 Lee,Cooper 2 2589 14 5th Place Second Grade
6 Arora,Rahul 2 2014 9  
7 Zhu,Tony 2 1383 9  
8 Van Wright,Matthew 2 1120 11  
9 Sanders,Joshua 2 1026 10  
10 Montano-Miller,Alex 2 977 10  
11 Maass,Luc 2 909 8  
12 Niv,Shai 2 763 8  
13 Gerardi,Jackson 2 749 8  
14 Collins,Sean 2 659 7  
           
  K-I Leaders        
Place Name Grade Score #Events Award
1 Doyle,Charles K 2294 12 K-1 Champion
2 Servedio,Oliver K 1645 11 2nd Place K-1
3 Ho,Jenna 1 1339 13 3rd Place K-1
4 Beck,Avery 1 1179 11 4th Place K-1
5 Mlynar,Seraphina 1 1045 13 5th Place K-1
6 Behringer,Neel 1 1039 8  
7 Stephens,Natalie 1 632 8  
8 Homan,Carl 1 625 7  
9 Homan,Mark 1 349 7  

 

Recommended books for beginning players.

Go to Top