Grand Prix Champions 2013-2014

High School: Cobb, Shawn Tyre
Middle School: Schetlick, Robert
Fifth Grade: Golimbu, Calvin
Fourth Grade Cushman, Ethan
Third Grade: Kumar, Advay
Second Grade: Homan, Luke
First Grade: Casenas, Luis-joshua
Kindergarten: Arora, Arjun

NSCF Scholastic Grand Prix 2013-14 Winners                             Click here to see the 2014-15 Grand Prix Leaders

The NSCF Grand Prix competition encourages perseverance and the pursuit of excellence in chess by offering special awards to those players who play frequently and well in NSCF tournaments. The competition is structured by grade categories, with point assignments based on the strength of the sections a player has competed in, and the scores achieved in those sections.

See What do I need to know about the Grand Prix, accessible from the Tournaments FAQ.

Final results, based on twenty events through May 17, 2014. Prize winners are noted in the last column.
Only those with seven or more events are listed; this is the minimum participation required for recognition
 

 

High School Leaders

 

 

 

 

Place

Name

Grade

Score

#Events

Prize

1

Cobb,Shawn

11

11407

7

Hign School Champion

 

 

 

 

 

 

 

Middle School Leaders

 

 

 

 

Place

Name

Grade

Score

#Events

Prize

1

Schetlick,Robert

8

8694

11

Middle School Champion

2

Kaufman,Liam

8

8511

9

2nd Place Middle School

3

Martin,Spencer

6

7814

12

3rd Place Middle School

4

Feldman,Andrew

6

6635

13

4th Place Middle School

5

Stoltz,Conner

6

5652

7

5th Place Middle School

6

Kanganis,Alisa

6

4381

7

 

7

Molina,Vicente

8

4160

7

 

8

Thomas,Spencer

8

2807

9

 

9

Ziabkin,Ivan

6

2633

10

 

10

Gordon,Nielsen

7

2325

8

 

11

Chun,Miles

6

2265

8

 

12

Zegarac-pollock,Luka

7

2066

8

 

13

Cohen,Joshua

8

1621

7

 

14

Tapiero,Oscar

8

945

7

 

 

 

 

 

 

 

 

Fifth Grade Leaders

 

 

 

 

Place

Name

Grade

Score

#Events

Prize

1

Golimbu,Calvin

5

8122

17

Fifth Grade Champion

2

Angelone,Liam

5

7206

13

2nd Place Fifth Grade

3

Bianco,Nicholas

5

5715

12

3rd Place Fifth Grade

4

Vail,Charlie

5

4534

8

4th Place Fifth Grade

5

Sanchez,Ibrahem

5

3759

11

5th Place Fifth Grade

6

Ozawa,Toranosuke

5

3560

8

 

7

Grant,William

5

3018

11

 

8

Daher,George

5

2679

7

 

9

Engenheiro,Maya

5

2153

11

 

10

Kang,Anthony

5

1575

7

 

11

Rekhi,Noor

5

1437

8

 

 

 

 

 

 

 

 

Fourth Grade Leaders

 

 

 

 

Place

Name

Grade

Score

#Events

Prize

1

Cushman,Ethan

4

6747

8

Fourth Grade Champion

2

Korn,Lucas

4

5004

9

2nd Place Fourth Grade

3

Casenas,Luis-jaime

4

4948

9

3rd Place Fourth Grade

4

Rekhi,Sanah

4

3315

8

4th Place Fourth Grade

5

Medina,Sofia

4

2970

8

5th Place Fourth Grade

6

Sinyavin,Ivan

4

2471

9

 

7

Cooper,Benjamin

4

1903

10

 

8

Feldman,Joshua

4

1802

12

 

9

McClymont,Ryan

4

1612

7

 

10

Stoltz,Molly

4

1261

7

 

11

Bornmann,William

4

1238

7

 

12

Fontana,Francisco

4

825

7

 

13

Tanaka-wong,Tyler

4

771

7

 

 

 

 

 

 

 

 

Third Grade Leaders

 

 

 

 

Place

Name

Grade

Score

#Events

Prize

1

Kumar,Advay

3

7771

7

Third Grade Champion

2

Liew,Matthew

3

7116

12

2nd Place Third Grade

3

Hood,Avery

3

5749

8

3rd Place Third Grade

4

Hurst,Dillon

3

3656

7

4th Place Third Grade

5

Persily,Benjamin

3

3216

9

5th Place Third Grade

6

El Moselhy,Ali

3

2720

9

 

7

Hall,Isabella

3

1938

7

 

8

Schwartz,Jared

3

1807

10

 

9

Kelly-yuoh,Ozzie

3

1585

8

 

10

Freed,Kieran

3

1315

11

 

11

Petrovic,Momir

3

1166

12

 

12

Wang,Hannah

3

1125

8

 

 

 

 

 

 

 

 

Second Grade Leaders

 

 

 

 

Place

Name

Grade

Score

#Events

Prize

1

Homan,Luke

2

5989

15

Second Grade Champion

2

Ulmer,Robert

2

3488

8

2nd Place Second Grade

3

Ho,Joseph

2

3062

9

3rd Place Second Grade

4

Low,Beatrice

2

2934

7

4th Place Second Grade

5

Rattray,Katherine

2

1531

7

5th Place Second Grade

6

Sinyavin,Alexei

2

1184

10

 

7

Mulraine,M Dominic

2

843

9

 

8

Promisel,Joshua

2

801

7

 

9

Kai,Mia

2

682

7

 

10

Brown,Robert

2

610

7

 

11

Hodulik,Charlie

2

483

7

 

 

 

 

 

 

 

 

K-I Leaders

 

 

 

 

Place

Name

Grade

Score

#Events

Prize

1

Casenas,Luis-joshua

1

3002

9

First Grade Champion

2

Lee,Cooper

1

1910

13

2nd Place First Grade

3

Medina,Sebastian

1

1778

12

3rd Place First Grade

4

Engenheiro,Damian

1

1690

9

4th Place First Grade

5

Choi,Jackson

1

1538

11

5th Place First Grade

6

George,Christopher

1

1135

12

 

7

Zhang,Leo

1

1022

9

 

8

Arora,Rahul

1

926

8

 

9

Arora,Arjun

K

832

8

Kindergarten Champion

10

Chung,Jesse

1

793

8

 

11

Zhu,Tony

1

773

8

 

12

Palmer,Bradley

1

701

7

 

13

Lebwohl,Jacob

K

691

7

 

14

Waldorf,Hudson

1

561

7

 

15

Hurst,Chase

K

455

7

 

16

Khichadia,Arian

1

401

7

 

17

Niv,Shai

1

342

7

 

18

Behringer,Neel

K

336

7