Tournament Results
HUNTER SCHOLASTIC #102

January 23, 2000

 

Choose a section to see the complete tournament charts.

NOVICE K/1 SECTION
NOVICE 2/3 SECTION
PRIMARY SECTION
RESERVE SECTION
CHAMPIONSHIP SECTION

Back to
results menu



                  JANUARY HUNTER TOURNAMENT -- NOVICE K/1     

                      Placement by Score/Ties  - Round  4


Pair Place     Name            Schl Gr/Sx Ct Ratg  Scr    Tie1  Tie2  Tie3  Tie4
                                                          Sol   MMed  Cum   Kash

 22    1 GINZBERG, JOSHUA       DALT 1     U UNR   4.00   8.00  7.50 10.00 16.00
  2    2 FREEMAN, ERIC          DALT 1  M  E 0602  3.50   8.50  7.50  8.50 14.00
  9    3 MOORE, MAX             DALT K  M  U UNR   3.00   8.50  7.50  9.00 13.00
 19    4 KELMAN, JACOB          P183       U UNR   3.00   7.50  6.50  6.00 13.00
  4    5 SINGER, MATTEO         PS9  1     E 0468  3.00   7.00  6.00  6.00 13.00
 20    6 CAHAN, JACOB           DALT 1  M  U UNR   3.00   6.50  5.50  7.00 13.00
 17    7 SZULANSKY, LUCAS       HUNT 1  M  U UNR   2.50  12.00 10.50  6.50 11.00
  8    8 GEISLER, JOSHUA        RAMA 1  M  U UNR   2.50  11.50  9.00  8.00 11.00
 12    9 COOPERSTONE, ALEX      BICU 1  M  U UNR   2.50  10.00  8.00  8.00 11.00
 24   10 JOSEPHS, MATTHEW       P183 1  M  U UNR   2.50   6.50  6.00  6.00 11.00
 23   11 FOUCQUIER, JOSH        DALT 1  M  U UNR   2.00   8.50  4.50  5.00 10.00
 16   12 CONNOLLY, JUSTIN       RIVD 1  M  U UNR   2.00   8.00  4.50  7.00 10.00
  1   13 CHIN FONG, ALEXANDER   HUNT 1  M  E 0697  2.00   8.00  4.00  5.00 10.00
  7   14 SPAGNA, REID           RIVD 1  M  U UNR   2.00   8.00  3.00  5.00 10.00
 13   15 LIPPIN, ERIC           HUNT PK M  U UNR   1.50   8.50  6.00  4.00  8.00
 21   16 TURNER, SAM            HMAN 1     U UNR   1.50   6.00  3.00  2.50  8.00
 14   17 KOREN, TAMIR           ACOR PK M  U UNR   1.50   5.50  3.50  2.50  8.00
  5   18 HAN, ANDREW                    M  U UNR   1.00   9.50  6.50  4.00  7.00
 10   19 HADI, JONATHAN         RAMA K  M  U UNR   1.00   8.50  5.50  2.00  7.00
 15   20 STEIN, ALEX            RAMA 1  M  U UNR   1.00   8.00  4.50  1.50  6.00
 18   21 LUBIN, ERIC            HMAN 1     U UNR   1.00   7.50  4.50  3.00  7.00
  6   22 MARKS, BEN             HMAN 1  M  U UNR   1.00   5.50  2.50  1.50  6.00
 11   23 HABERMAN, EVAN         HUNT K  M  U UNR   0.50   7.50  3.50  1.00  5.00
  3   24 WHITE, KRISTIN         HUNT 1  F  E 0479  0.50   7.00  4.50  1.00  5.00

JANUARY HUNTER TOURNAMENT -- NOVICE 2/3 Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 4 1 LARSON, HARRY DALT 2 M E 0743 4.00 8.50 8.00 10.00 16.00 18 2 LABOURETTE, ERIC DALT 1 M U UNR 3.50 6.50 6.00 9.00 14.00 6 3 LISS, DANIEL DALT 2 M E 0694 3.00 10.50 8.50 9.00 13.00 2 4 LEVINE, GABRIEL HUNT E 0825 3.00 7.00 6.50 8.00 13.00 15 5 LOLOS, DAMIEN HUNT 3 U UNR 2.50 7.50 6.50 5.50 11.00 5 6 ORWASHER, AARON RAMA 1 M E 0722 2.50 6.50 6.50 4.50 7.00 3 7 COHEN, MICHAEL RAMA 2 M E 0755 2.00 10.00 5.00 7.00 10.00 1 8 VURAL, COREY HUNT 1 E 0827 2.00 10.00 5.00 5.50 9.00 17 9 SCHAFFER, JOSEPH HUNT 2 M U UNR 2.00 8.50 3.50 5.50 9.00 14 10 KRISHNAN, NIKHIL HUNT 2 M U UNR 2.00 8.00 4.00 6.00 10.00 9 11 FILIPPATOS, THEA HUNT 2 F U UNR 2.00 8.00 4.00 4.00 10.00 12 12 HAKANOGLU, AVIVA DALT 2 U UNR 2.00 5.00 2.50 3.00 10.00 10 13 KELMAN, ELIZABETH P183 3 F U UNR 1.50 7.50 5.00 2.00 8.00 11 14 JOSEPHS, AARON P183 3 M U UNR 1.00 8.50 5.00 0.00 3.00 7 15 ZERVOUDAKIS, LAURA DALT 2 F E 0693 1.00 7.00 4.00 3.00 3.00 13 16 FERGUSON, CALEB P183 2 M U UNR 1.00 7.00 3.00 1.00 3.00 8 17 DAVIDSON, JAKE DALT 2 M U UNR 1.00 6.50 4.00 3.00 7.00
JANUARY HUNTER TOURNAMENT -- PRIMARY Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 2 1 LIEBESKIND, LEO HUNT 1 M E 0958 4.00 9.00 8.00 10.00 16.00 4 2 LUPATKIN, JASON HUNT 3 M E 0954 3.50 10.00 8.00 9.50 14.00 12 3 SUGINO, CHRISTOPHER HUNT 1 M E 0856 3.00 11.00 9.00 9.00 13.00 14 4 KIM, JONATHAN DALT 3 M E 0803 3.00 10.00 8.00 8.00 13.00 19 5 MC CASKILL, KHALID HUNT 2 M E 0699 3.00 9.50 7.50 8.00 13.00 10 6 KAUSIK, VENKAT PS6 3 E 0875 3.00 8.50 7.50 8.00 13.00 26 7 NAGANATH, ADITYA BUCK 1 U UNR 3.00 7.00 7.00 6.00 13.00 9 8 JUDD, DANIEL BICU 2 M E 0879 3.00 6.00 6.00 7.00 13.00 1 9 WEISBERGER, NICHOLAS WILS 1 M E 1092 2.50 9.50 9.50 5.50 11.00 13 10 PARRINO, MARC P116 2 M E 0852 2.50 7.00 6.00 6.00 11.00 8 11 PRYOR, SAM BUCK 3 M E 0901 2.00 9.00 5.00 7.00 10.00 5 12 CELENZA, LUKE RIPP 2 E 0940 2.00 9.00 5.00 6.00 10.00 7 12 SPARKS, WYATT BRON 3 M E 0923 2.00 9.00 5.00 6.00 10.00 25 14 KNUDSEN, ELIOT DALT 3 M E 0463 2.00 9.00 4.00 5.00 10.00 6 15 MALKANI, KABIR QUAK 1 M E 0932 2.00 8.00 4.00 5.00 10.00 11 16 ARNOLD, MARC TYLER COLG 1 M E 0865 2.00 7.50 3.50 5.00 10.00 16 17 YAMADA, CONNOR HUNT 1 M E 0759 2.00 7.00 4.00 5.00 10.00 17 18 HODES, SPENCER HUNT 3 M E 0731 2.00 7.00 3.00 3.00 10.00 18 19 ASCHERMAN, JONATHAN RAMA 1 E 0716 2.00 6.50 3.00 3.00 10.00 3 20 ASCHERMAN, BENJAMIN RAMA 2 M E 0957 1.50 8.50 5.50 5.00 8.00 15 21 GOLDSTEIN, ARYEH RAMA 2 M E 0759 1.00 8.50 4.50 3.00 7.00 20 22 TOPOROFF, ANDREW RIPP 2 M E 0676 1.00 8.00 5.00 3.00 7.00 23 23 LAUFER, JACOB HUNT 1 M E 0587 1.00 8.00 5.00 2.00 7.00 28 24 RUSSELL, JAZMYN J HUNT F U UNR 1.00 6.50 4.50 3.00 7.00 27 25 BARTMANN, MAX DALT 1 M U UNR 1.00 5.50 3.00 1.00 7.00 21 26 SINGER, PAOLO PS9 3 E 0664 1.00 4.00 2.00 1.00 7.00 22 27 COLMAN, MOLLY HUNT 3 F E 0643 0.00 9.50 6.50 0.00 4.00 24 28 HADDON, J D HUNT 3 M E 0581 0.00 6.00 4.00 0.00 4.00
JANUARY HUNTER TOURNAMENT -- RESERVE Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 14 1 GURIAN-PECK, DAVID HUNT 6 M E 0827 4.00 8.50 7.00 10.00 16.00 1 2 MOONEY, TERENCE HUNT 4 M E 0968 3.50 6.00 6.00 7.50 12.00 23 3 KENGMANA, DEVORAH TREV 4 F E 0683 3.00 10.00 8.00 9.00 13.00 2 4 LAI, KEVIN HUNT 3 M E 0953 3.00 10.00 8.00 8.00 13.00 13 5 BATEMAN, DANIEL BROW 6 M E 0827 3.00 8.00 8.00 9.00 13.00 12 6 FREEMAN, EMILY DALT 4 F E 0830 3.00 8.00 7.00 7.00 13.00 11 7 HAN, NICHOLAS LAB 2 M E 0837 3.00 5.00 5.00 7.00 13.00 8 8 LAUFER, WILLIAM HUNT 4 M E 0863 2.50 8.00 6.50 6.00 11.00 4 9 CHENFELD, LEN HUNT 2 M E 0874 2.50 4.00 4.00 4.50 9.00 3 10 FUKUI, ISAMU HUNT 4 E 0947 2.00 10.50 6.00 7.00 10.00 19 11 HESS, ROBERT BROW 2 M E 0757 2.00 10.50 5.00 6.00 10.00 20 12 KEATING, DAVID BUCK 6 M E 0711 2.00 10.00 5.00 5.00 10.00 5 13 MALKANI, KUNAL QUAK 4 E 0874 2.00 8.50 3.50 4.00 10.00 7 14 COHEN, ELAD WAGN 6 M E 0866 2.00 8.00 3.00 5.00 10.00 22 15 HAN, CHRISTOPHER LAB 4 M E 0686 2.00 7.50 4.50 4.00 10.00 15 16 ASCHERMAN, JEREMY RAMA 4 E 0816 2.00 6.50 3.50 3.00 10.00 10 17 ALISBERG, WILLIAM GCDS 5 M E 0844 2.00 6.00 3.00 3.00 10.00 9 18 GLICKSON, TOMMY LAB 4 M E 0857 1.50 10.50 6.50 5.00 8.00 17 19 DEB-SEN, RAJEEV HMAN 4 M E 0804 1.50 7.00 4.50 4.00 8.00 21 20 WEINBERG, CHELSEA HUNT 4 F E 0692 1.50 5.50 3.50 3.00 8.00 6 21 KENGMANA, MICHAEL SSNY 2 M E 0871 1.00 9.50 6.00 4.00 7.00 24 22 WESTLING, TEDDY LAB 4 E 0648 1.00 8.50 5.50 3.00 7.00 18 23 RAULT, JOEY BUCK 6 E 0760 1.00 6.00 3.00 3.00 7.00 16 24 BAKER, LEAH TREV 4 F E 0816 1.00 5.00 3.00 2.00 7.00 25 25 DENBURG, ABIGAIL DALT 4 F E 0464 0.00 8.00 5.00 0.00 4.00 26 26 CHIN FONG, CHRISTOPHER EPIP 4 M E 0263 0.00 7.00 4.00 0.00 4.00
JANUARY HUNTER TOURNAMENT -- CHAMPIONSHIP Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 1 1 ZLETZ, MICHAEL HUNT 4 M D 1290 4.00 8.50 7.50 10.00 16.00 7 2 TANG, JAMES DALT 8 M E 1126 3.00 9.50 8.00 7.00 13.00 3 3 WEISSMANN, JORDAN HUNT 8 M D 1203 3.00 8.00 7.00 8.00 13.00 6 4 WESER, ADAM CANT 3 M E 1150 3.00 6.50 6.00 6.00 13.00 2 5 CARUANA, FABIANO BERK 2 M D 1236 2.50 10.50 9.50 7.50 11.00 9 6 LALLI, SCOTT POUN 3 M E 1111 2.50 9.50 8.00 7.50 11.00 5 7 PETROU, PHIL TRIN 7 M E 1186 2.50 8.00 6.50 5.00 11.00 13 8 DAPUL-WEBERMAN, SARAH HUNT 2 F E 1011 2.50 6.50 6.50 6.00 9.00 4 9 KNUDSEN, MARCEL L DALT 7 M E 1191 2.00 10.00 5.00 7.00 10.00 20 10 BLUM, TONY RIPP 2 M E 0896 2.00 9.00 4.50 6.00 10.00 14 11 HOLDER-TONN, JEREMY HUNT 4 M E 1005 2.00 8.50 4.50 5.00 10.00 18 12 WHITE, STEVEN HUNT 4 M E 0935 2.00 8.00 4.00 4.00 10.00 8 13 ARLUCK, JACOB HUNT 6 M E 1118 2.00 7.50 3.50 6.00 10.00 19 14 ROGERS, RAN-DE HUNT 5 E 0935 2.00 6.50 3.50 3.00 6.00 16 15 DANIEL, ANTHONY DALT 8 M E 0967 1.50 8.00 5.50 4.00 8.00 15 16 GOLANN, DOUGLAS BUCK 6 M E 0980 1.00 8.00 5.00 3.00 7.00 10 17 STEINBERGER, BEN TLP 8 M E 1054 1.00 8.00 4.00 2.00 7.00 11 18 BYOWITZ, DAVID HMAN 7 M E 1048 1.00 7.00 4.50 2.00 7.00 12 19 WEIDMAN, JONATHAN HUNT 6 M E 1018 1.00 4.50 2.50 1.00 7.00 17 20 MOORE, HAL HUNT 4 M E 0957 0.50 5.00 2.00 1.50 3.00 21 21 SIEGEL, NOAH D RIVD 6 E 0860 0.00 2.00 0.00 0.00 1.00

Tournament Director: Polly Wright
Pairings by PairPlus, Copyright, 1990, Jo Eglen





Privacy policy     /     Site Map