Tournament Results
White Plains Winter Classic

February 12, 2000

Choose a section to see the complete tournament charts.
The color highlighting indicates Trophy winners.

K/1 SECTION
PRIMARY SECTION
ELEMENTARY SECTION
RESERVE SECTION
CHAMPIONSHIP SECTION

Back to
results menu


WHITE PLAINS SCHOLASTIC -- K/1 Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 4 1 SMITH, TIM HARR 1 U UNR 3.00 9.50 8.00 9.00 13.00 2 2 MILLS, BILLY GCDS 1 M E 0683 3.00 9.50 8.00 8.00 13.00 5 3 MC MAHON, JOSEPH PIUS 1 U UNR 3.00 8.00 7.50 7.00 13.00 1 4 CIVETTA, PATRICK PIUS 1 M E 0740 2.00 8.50 5.00 6.00 10.00 7 5 ANGLAND, PAUL NORT 1 M U UNR 2.00 7.50 4.50 3.00 6.00 8 6 JUAN, WILLIAM ROYL 1 M U UNR 2.00 6.50 3.50 3.00 5.00 6 7 MATTHEWS, LEO MIDS 1 M U UNR 2.00 5.50 3.00 3.50 9.00 9 8 STUART, GARRETT GCDS K M U UNR 1.00 7.00 4.00 2.00 3.00 3 9 DANNIBALE, ROBERT MAMA 1 U UNR 1.00 5.00 3.00 1.50 5.00 WHITE PLAINS SCHOLASTIC -- K/1 Team Placement by Score/Ties - Round 4 Place Name Schl Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 1 ST. PIUS PIUS 5.00 16.50 12.50 13.00 23.00 2 GREENWICH COUNTRY DAY SCH GCDS 4.00 16.50 12.00 10.00 16.00
WHITE PLAINS SCHOLASTIC -- PRIMARY Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 4 1 JUDD, DANIEL BICU 2 M E 0936 4.00 11.00 9.00 10.00 16.00 8 2 SAID, ROBERT GCDS 1 M E 0779 4.00 8.50 7.50 10.00 16.00 6 3 STUART, JESSICA GCDS 2 F E 0802 4.00 7.50 7.00 10.00 16.00 33 4 GONZALES, STEPHANIE P291 3 F U UNR 3.00 11.00 9.00 8.00 13.00 34 4 ROMAN, CARLOS P291 3 M U UNR 3.00 11.00 9.00 8.00 13.00 5 6 KONKOWSKI, ANTHONY P291 3 M E 0898 3.00 10.50 9.00 9.00 13.00 10 7 SEGALL, PETER DWEB 2 M E 0767 3.00 9.50 7.50 7.00 13.00 3 8 MARTINEZ, DARRELL P291 2 M E 1041 3.00 9.00 8.00 9.00 13.00 21 9 OCH, JOSHUA HEAT 3 M E 0636 3.00 9.00 7.00 7.00 13.00 36 10 PETERS, TERRENCE P291 3 M U UNR 3.00 8.50 7.50 9.00 13.00 20 11 GARCIA, VINCENT P291 3 M E 0657 3.00 8.00 8.00 5.00 9.00 30 12 PATTERSON, DAQUAN P291 2 M U UNR 3.00 8.00 7.00 6.00 13.00 16 13 ANGLAND, MARK NORT 3 M E 0710 3.00 6.50 6.50 7.00 13.00 35 14 RUSH, DAVID QUAK 3 M U UNR 2.50 6.00 6.00 5.00 9.00 47 15 LIU, EDWARD QUAK 2 M U UNR 2.50 5.00 4.50 4.50 11.00 40 16 FISHKIS, RACHEL GW 3 F U UNR 2.50 3.50 3.50 4.50 9.00 2 17 DOTTIN, GARRETH DOWS 3 E 1080 2.00 11.00 5.00 7.00 10.00 9 18 MC SWEENEY, SCOTT DWEB 3 M E 0770 2.00 9.00 5.00 5.00 10.00 22 18 WALKER, STACY P291 2 E 0627 2.00 9.00 5.00 5.00 10.00 37 20 MOLINA, CHRISTIAN P291 4 M U UNR 2.00 9.00 4.00 6.00 10.00 12 21 HIMMELSTEIN, BENJAMIN POST 3 M E 0750 2.00 8.50 5.00 7.00 10.00 24 22 DELGADO, DELMARIAN P205 3 E 0589 2.00 8.50 4.50 7.00 10.00 1 23 MAYOPOULOS, GUS HARR 2 M E 1091 2.00 7.50 3.50 4.00 10.00 11 24 LEVINE-WEINBERG, ETHAN HIGH 2 M E 0760 2.00 7.00 4.00 5.00 10.00 19 25 FOLEY JR., THOMAS C GCDS 3 M E 0657 2.00 7.00 3.00 5.00 10.00 7 26 MATTHEWS, BROGAN MIDS 3 M E 0792 2.00 6.50 3.50 3.00 10.00 28 27 PEREIRA, ANEXUS P291 2 F U UNR 2.00 6.50 3.00 5.00 10.00 44 28 OVALLE, RICHARD P205 3 M U UNR 2.00 6.00 3.00 4.00 10.00 46 28 CRANE, MATTHEW HIND 3 M U UNR 2.00 6.00 3.00 4.00 10.00 38 30 KOSMINSKY, ELI COMO 3 M U UNR 2.00 6.00 3.00 3.00 10.00 45 31 DELGADO, AMANDA P291 2 F U UNR 2.00 6.00 2.50 3.00 10.00 25 32 GROTON, JONATHAN PRIM U UNR 1.50 9.50 6.50 5.00 8.00 26 33 RICHARDS, JOVAN C TRNR 3 M U UNR 1.50 6.50 4.00 4.00 8.00 23 34 BOOTH, JIMMY HIGH 3 M E 0618 1.00 10.50 6.50 4.00 7.00 15 35 SCOTT, CHARLOTTE P291 3 F E 0734 1.00 9.00 5.00 4.00 7.00 17 36 HALLER, GREGORY PIUS 2 M E 0693 1.00 8.00 5.00 4.00 7.00 31 37 AVILES, DONOVAN HAMI 3 M U UNR 1.00 8.00 5.00 3.00 6.00 14 38 CHARLES, BOLIVAR HIGH 2 M E 0742 1.00 7.00 5.00 4.00 7.00 29 39 REISS, CHARLIE FOX 2 M U UNR 1.00 7.00 4.00 3.00 7.00 43 40 JOHNSON, XAVIER HIGH 2 M U UNR 1.00 7.00 4.00 1.00 7.00 13 41 FEDIDA, JAKE WAMP 2 M E 0744 1.00 6.50 4.00 0.00 3.00 27 42 CID, ABRAHAM U UNR 1.00 5.00 3.00 2.00 7.00 18 43 LEVINE-WEINBERG, MARK HIGH 2 M E 0691 1.00 4.00 2.00 4.00 5.00 32 44 BO, NICOLE PS32 2 F U UNR 0.50 10.00 6.00 1.50 5.00 41 45 BINET, RICKY PS32 3 U UNR 0.00 7.00 4.00 0.00 4.00 42 46 RODRIGUEZ, BRIAN PS32 1 M U UNR 0.00 6.00 4.00 0.00 4.00 39 47 ORELLANA, JESSICA WARD 2 F U UNR 0.00 5.00 3.00 0.00 3.00 WHITE PLAINS SCHOLASTIC -- PRIMARY Team Placement by Score/Ties - Round 4 Place Name Schl Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 1 PS 291 P291 12.00 41.50 35.00 34.00 52.00 2 GREENWICH COUNTRY DAY SCH GCDS 10.00 23.00 17.50 25.00 42.00 3 HIGHVIEW ELEMENTARY SCHOO HIGH 5.00 31.50 19.50 14.00 31.00 4 DANIEL WEBSTER DWEB 5.00 18.50 12.50 12.00 23.00 5 QUAKER RIDGE SCHOOL QUAK 5.00 11.00 10.50 9.50 20.00 6 PS 205 P205 4.00 14.50 7.50 11.00 20.00 7 PS 32 PS32 0.50 23.00 14.00 1.50 13.00
WHITE PLAINS SCHOLASTIC -- ELEMENTARY Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 24 1 WEINER, SAM RIDG 4 M U UNR 4.00 8.50 7.50 10.00 16.00 12 2 BERDEGUEZ, MARCUS P205 4 E 0522 3.50 10.50 8.50 9.50 14.00 3 3 WILSON II, JOSEPH A P291 4 M E 0676 3.50 7.50 6.50 9.50 14.00 4 4 CANTATORE, ALEX CHUR 4 M E 0660 3.50 7.00 7.00 8.00 12.00 1 5 MARTINEZ, GERALDINE P291 4 F E 0714 3.00 11.50 9.50 8.00 13.00 13 6 COLLINS, VAUGHN GW 4 M E 0508 3.00 9.00 7.00 7.00 13.00 8 7 RISS, REBECCA MAMA 4 F E 0588 3.00 8.50 6.50 7.00 13.00 11 8 THOMAS, AARON P291 4 M E 0533 3.00 7.50 6.00 7.00 13.00 6 9 PERDOMO, ANTHONY P291 4 M E 0636 3.00 7.00 7.00 8.00 9.00 5 10 GONZALES, SALVADOR P291 4 M E 0651 3.00 7.00 6.50 8.00 13.00 32 11 ROMANO, MICHAEL P205 4 U UNR 3.00 6.50 6.50 6.00 13.00 9 12 ANGLAND, JOHN NORT 5 M E 0580 2.50 10.50 9.00 6.50 11.00 2 13 COHEN, NICHOLAS MAMA 4 M E 0680 2.50 10.00 8.50 7.00 11.00 7 14 ASOKAN, ASHWIN DWEB 5 M E 0589 2.50 9.00 7.50 7.50 11.00 20 15 BROWN, ZANA PS32 4 F U UNR 2.50 7.50 7.00 6.50 11.00 26 16 STEELE, REGINALD PS32 4 U UNR 2.50 7.50 6.50 6.00 11.00 31 17 RICHARDSON, ANDREW KLHT 4 M U UNR 2.50 7.00 6.00 4.50 11.00 43 18 WHITE, BRYAN HAMI 5 U UNR 2.00 10.00 5.50 7.00 10.00 35 19 GALVIN, DAVID PS3 U UNR 2.00 9.00 5.00 5.00 10.00 40 20 MAMUDOSKI, ERHAN P205 4 U UNR 2.00 9.00 5.00 4.00 10.00 10 21 CORREA, MATTHEW P205 4 M E 0579 2.00 9.00 4.00 5.00 10.00 45 22 PUELLO, NELSON P205 4 M U UNR 2.00 8.50 5.50 7.00 10.00 33 23 SPELLER, JR., JON P205 U UNR 2.00 8.00 5.00 5.00 10.00 36 24 ROBERTS, JAMES PS3 5 M U UNR 2.00 8.00 4.00 5.00 10.00 37 25 MAMUDOSKI, SENADA P205 5 U UNR 2.00 7.00 3.00 5.00 10.00 34 26 GUY, JONATHAN PS32 5 M U UNR 2.00 7.00 3.00 4.00 10.00 25 27 TORRES, ANDRES PS3 4 U UNR 2.00 6.50 3.00 3.00 10.00 39 28 GUZMAN, CARLOS P291 4 U UNR 2.00 6.00 2.50 4.00 10.00 27 29 SALAZAR, REMY P291 4 M U UNR 2.00 5.50 3.00 3.00 10.00 42 30 DELACRUZ, MANUEL P291 4 M U UNR 2.00 5.50 2.00 5.00 10.00 16 31 CLARK, TAISHA C P205 4 E 0377 1.50 10.00 7.00 5.50 8.00 15 32 HERRMANN, JACOB GW 4 M E 0415 1.50 7.00 4.50 4.00 8.00 38 33 ESPINAL, ROBINSON P205 4 M U UNR 1.50 6.50 4.00 3.00 8.00 44 34 DELEON, MIGUEL PS3 4 U UNR 1.00 9.50 5.50 2.50 6.00 14 35 PASTERNACK, BENJAMIN MAMA 5 M E 0479 1.00 9.00 6.00 4.00 7.00 18 36 GRAY, DUSTIN HAMI 4 M U UNR 1.00 8.50 5.00 4.00 7.00 28 37 BO, PAULO PS32 5 U UNR 1.00 7.50 4.00 2.00 7.00 22 38 SMITH, LAUREN HARR 5 U UNR 1.00 6.50 4.50 2.00 7.00 30 39 BURGOS, JASHUA PS32 4 U UNR 1.00 6.00 3.50 2.50 6.00 17 40 COHEN, DAVID GW 4 M E 0356 1.00 0.00 0.00 3.00 0.00 41 41 TODMAN, NICHOLAS PS3 E U UNR 0.50 7.00 4.50 1.50 5.00 29 42 JIMENEZ, CARLOS PS3 4 M U UNR 0.50 6.50 3.50 0.50 5.00 19 43 BINET, MARLON PS32 4 U UNR 0.50 5.50 3.50 0.50 5.00 21 44 SADE, DAVIS PS3 4 U UNR 0.00 8.50 5.50 0.00 4.00 23 45 GUZMAN, KENNY PS3 4 U UNR 0.00 7.00 5.00 0.00 4.00 WHITE PLAINS SCHOLASTIC -- ELEMENTARY Team Placement by Score/Ties - Round 4 Place Name Schl Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 1 PS 291 P291 12.50 33.50 29.00 32.50 49.00 2 PS 205 P205 10.50 35.00 24.00 24.50 47.00 3 PS 32 PS32 8.00 29.50 20.50 18.50 39.00 4 PS #3 PS3 7.00 33.00 17.50 15.50 36.00 5 MAMARONECK AVENUE SCHOOL MAMA 6.50 27.50 21.00 18.00 31.00 6 GEORGE WASHINGTON ELEMENT GW 5.50 16.00 11.50 14.00 21.00 7 HAMILTON AVE HAMI 3.00 18.50 10.50 11.00 17.00
WHITE PLAINS SCHOLASTIC -- RESERVE Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 8 1 GJONBALAJ, GUXIM JH45 8 M E 0838 4.00 9.00 8.00 10.00 16.00 16 2 PORTER, MATTHEW RYMS 6 M E 0767 4.00 9.00 7.00 10.00 16.00 10 3 DEB-SEN, RAJEEV HMAN 4 M E 0814 4.00 8.00 7.50 10.00 16.00 15 4 PASTERNACK, DANIEL WPMS 7 M E 0776 3.00 9.00 8.50 8.00 13.00 7 5 KIRKPATRICK, BRIAN WPMS 7 M E 0870 3.00 9.00 8.00 9.00 13.00 11 6 LANCIONE, STEPHEN P205 3 M E 0806 3.00 9.00 8.00 8.00 13.00 6 7 NAKAMURA, NAO DOWS 4 E 0899 3.00 8.50 7.50 9.00 13.00 18 8 MORALES, JOSEPHINE JH45 7 F E 0750 3.00 8.00 8.00 7.00 9.00 19 9 ALIOSKI, MUSA P205 5 M E 0716 3.00 7.50 6.00 8.00 13.00 17 10 RISS, JACOB WPMS 7 M E 0760 3.00 7.00 6.00 6.00 13.00 14 11 HOLLAHAN, ROBERT WPMS 7 M E 0782 3.00 6.00 5.00 6.00 13.00 23 12 STODDART, ANTHONY P205 5 M E 0619 3.00 5.00 4.50 6.00 13.00 13 13 LANCIONE, PETER 1192 7 M E 0787 2.50 9.50 7.50 7.50 11.00 31 14 BUI, ANTHONY JH45 7 U UNR 2.50 8.50 7.50 6.50 11.00 3 15 MUCCIOLI, MATTHEW HWMS 6 M E 0937 2.50 7.50 6.50 5.00 11.00 27 16 DE SISTO, ANTHONY P205 5 M E 0545 2.50 5.50 5.50 5.00 11.00 2 17 FERTIG, DAVE GCDS 3 M E 0965 2.00 11.00 5.00 5.00 10.00 44 18 GJONBALAJ, VALON JH45 6 M U UNR 2.00 10.00 6.00 5.00 10.00 25 19 PEREZ, REYNALDO P205 5 M E 0592 2.00 10.00 5.00 6.00 10.00 1 20 SAID, NICHOLAS T GCDS 4 M E 0971 2.00 10.00 5.00 5.00 10.00 38 21 CORREA, NICHOLAS P205 6 U UNR 2.00 9.50 4.50 5.00 10.00 20 22 TUCK, CRYSTAL P205 5 E 0684 2.00 9.00 5.00 6.00 10.00 39 22 MIRANDA, OSCAR HOMM 7 U UNR 2.00 9.00 5.00 6.00 10.00 26 24 CLARK, JAMAL T P205 5 M E 0561 2.00 8.50 4.00 5.00 10.00 22 25 PINERO, CODY P205 5 M E 0629 2.00 8.00 4.00 6.00 10.00 28 26 SOUEDE, MOLLY WPMS 6 F E 0517 2.00 8.00 3.00 5.00 10.00 12 27 GALVAN, NESTOR PS3 6 M E 0802 2.00 7.00 4.00 7.00 10.00 5 28 GREENWALD, AARON HEAT M E 0915 2.00 7.00 4.00 5.00 10.00 34 29 RODRIGUEZ, FRANKY PS3 7 U UNR 2.00 7.00 3.50 4.00 10.00 24 30 CASINELLI, JENNIFER WPMS 7 F E 0606 2.00 6.50 3.00 5.00 10.00 40 31 BELTRE, JONATHAN JH45 8 M U UNR 1.50 6.00 3.00 2.50 8.00 43 32 PARKER, MICHAEL JH45 7 U UNR 1.50 5.00 3.00 2.50 8.00 36 33 CAMPBELL, MICHAEL JH45 7 U UNR 1.00 9.00 6.00 4.00 7.00 4 34 PAGANO, NICCOLO STJO 4 M E 0934 1.00 9.00 6.00 3.00 7.00 30 35 TORRES, ANA PS3 6 U UNR 1.00 9.00 5.00 2.00 6.00 21 36 FINO, ROBERT P205 5 M E 0658 1.00 8.00 5.00 4.00 7.00 9 37 WARREN, THOMPSON GCDS 3 M E 0821 1.00 7.50 5.50 3.00 7.00 29 38 CARRION, JERRY JH45 6 M U UNR 1.00 7.50 4.50 1.50 6.00 45 39 LUNA, ANGEL JH45 7 U UNR 1.00 7.00 4.00 2.00 3.00 41 40 SUERO, FELIX JH45 7 U UNR 1.00 7.00 4.00 1.50 6.00 37 41 RODRIGUEZ, ANDERSON JH45 7 U UNR 1.00 7.00 4.00 0.00 3.00 42 42 COLLADO, KEVIN JH45 7 U UNR 1.00 6.50 3.50 2.00 7.00 33 43 DE JESUS, FRANCISCO JH45 7 U UNR 1.00 6.00 3.00 1.00 7.00 35 44 NOVA, CESAR JH45 7 U UNR 0.00 8.00 5.50 0.00 4.00 32 45 JACKSON, MANTERO JH45 7 U UNR 0.00 7.00 3.00 0.00 3.00 WHITE PLAINS SCHOLASTIC -- RESERVE Team Placement by Score/Ties - Round 4 Place Name Schl Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 1 WHITE PLAINS MIDDLE SCHOO WPMS 12.00 31.00 27.50 29.00 52.00 2 JUNIOR HIGH SCHOOL 45 JH45 11.50 35.50 29.50 28.50 46.00 3 PS 205 P205 11.50 27.00 24.00 27.00 50.00 4 GREENWICH COUNTRY DAY SCH GCDS 5.00 28.50 15.50 13.00 27.00 5 PS #3 PS3 5.00 23.00 12.50 13.00 26.00
WHITE PLAINS SCHOLASTIC -- CHAMPIONSHIP Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 1 1 NGUYEN, TRUNG ROOS 10 M D 1302 4.00 10.50 8.50 10.00 16.00 9 2 MARELL, MICHAEL WPHS 9 M E 0853 3.00 11.50 9.50 9.00 13.00 5 3 CASINELLI, MICHAEL WPHS 9 M E 1004 3.00 9.00 8.00 8.00 13.00 4 4 HACK, GREGORY WPMS 8 M E 1028 3.00 8.00 7.00 7.00 13.00 7 5 ORTIZ, DEYVI JH45 8 E 0980 3.00 7.50 6.50 7.00 13.00 2 6 FERREAS, PEDRO PWHS 10 M E 1142 2.50 8.50 8.50 7.50 11.00 6 7 PRESSMAN, LEIF MAMA 5 M E 1000 2.50 7.50 7.50 6.50 11.00 12 8 SAHEDEO, TULSIDAI P205 5 F E 0783 2.00 8.00 5.00 7.00 10.00 3 9 ORTIZ, RAFAEL MANC 10 M E 1041 2.00 8.00 4.00 5.00 10.00 10 10 BOSHNJAKU, BESMIR JH45 9 E 0822 2.00 8.00 4.00 4.00 10.00 14 11 SAHEDEO, DHANWANDAI P205 5 F E 0728 2.00 7.00 4.00 5.00 10.00 18 12 GRULLON, LUIS JH45 4 E 0739 2.00 7.00 3.00 3.00 10.00 16 13 SUAREZ, EDISON JH45 10 M E 0708 2.00 2.00 1.00 3.00 10.00 13 14 FEDIDA, ETHAN R COMA 4 M E 0775 1.00 9.50 6.50 3.00 7.00 8 15 LOSPOTO, FRANKIE P205 5 M E 0926 1.00 9.00 6.00 4.00 7.00 17 16 ORTIZ, ARIELA MANC 9 F E 0593 1.00 7.00 4.00 1.00 7.00 11 17 RODRIGUEZ, MELISSA P291 4 F E 0786 0.00 8.50 6.00 0.00 4.00 15 18 SEGALL, BENJAMIN DWEB 5 M E 0720 0.00 7.50 5.00 0.00 4.00 WHITE PLAINS SCHOLASTIC -- CHAMPIONSHIP Team Placement by Score/Ties - Round 4 Place Name Schl Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 1 JUNIOR HIGH SCHOOL 45 JH45 9.00 24.50 14.50 17.00 43.00 2 WHITE PLAINS HIGH SCHOOL WPHS 6.00 20.50 17.50 17.00 26.00 3 PS 205 P205 5.00 24.00 15.00 16.00 27.00 4 MANHATTAN CENTER MANC 3.00 15.00 8.00 6.00 17.00

Tournament Director: Polly Wright
Pairings by PairPlus, Copyright, 1990, Jo Eglen





Privacy policy     /     Site Map