Tournament Results
Greenburgh Winter Scholastic

March 5, 2000

Choose a section to see the complete tournament charts.
The color highlighting indicates Trophy winners.

K/1 SECTION
PRIMARY SECTION
ELEMENTARY SECTION
RESERVE SECTION
CHAMPIONSHIP SECTION

Back to
results menu


GREENBURGH WINTER SCHOLASTIC -- K-1 Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Cum MMed Cum Kash 8 1 MC MAHON, JOSEPH PIUS 1 U UNR 4.00 9.00 6.50 9.00 12.00 1 2 CIVETTA, PATRICK PIUS 1 M E 0740 3.00 9.00 8.50 9.00 13.00 12 3 MIAO, CHRISTOPHER GCDS K M U UNR 3.00 8.00 8.00 8.00 13.00 6 4 ANGLAND, PAUL NORT 1 M U UNR 3.00 6.00 6.50 6.00 13.00 2 5 COOPERSTONE, ALEX BICU 1 M E 0577 3.00 5.00 6.00 5.00 9.00 4 6 COLLIGAN, SHANNON C GCDS K F U UNR 2.00 6.00 5.00 6.00 10.00 13 7 EISLAND, JAKE DOWS 1 U UNR 2.00 6.00 4.50 6.00 10.00 5 8 SMITH, TIM HARR 1 U UNR 2.00 5.00 4.50 5.00 10.00 7 9 MORGAN, MALIK LINC 1 M U UNR 2.00 4.00 3.00 4.00 10.00 10 9 DELPRIORI, JESSE HARR 1 M U UNR 2.00 4.00 3.00 4.00 10.00 16 11 GAMIEL, HANNAH RIDG 1 F U UNR 1.50 5.50 6.00 5.50 8.00 9 12 FLORES, JONATHAN LINC U UNR 1.50 4.00 3.50 4.00 8.00 15 13 LYNCH, CHARLES HARR 1 M U UNR 1.00 3.50 5.00 3.50 6.00 11 14 LIEBLICH, JONATHAN HARR 1 M U UNR 1.00 1.00 4.00 1.00 3.00 3 15 GAMIEL, LAUREN RIDG K U UNR 0.00 0.00 3.50 0.00 3.00 14 16 STUART, GARRETT GCDS K M U UNR 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 GREENBURGH WINTER SCHOLASTIC -- K-1 Team Placement by Score/Ties - Round 4 Place Name Schl Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Cum MMed Cum Kash 1 ST. PIUS PIUS 7.00 18.00 15.00 18.00 25.00 2 HARRISON AVE HARR 6.00 13.50 16.50 13.50 29.00 3 GREENWICH COUNTRY DAY SCH GCDS 5.00 14.00 13.00 14.00 23.00 4 LINCOLN ELEMENTARY LINC 3.50 8.00 6.50 8.00 18.00 5 RIDGEWAY ELEMENTARY SCHOO RIDG 1.50 5.50 9.50 5.50 11.00
GREENBURGH WINTER SCHOLASTIC -- PRIMARY Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Cum MMed Cum Kash 7 1 HUTTON, JACK BRON 3 M E 0841 4.00 10.00 8.00 10.00 16.00 33 2 CABRERA, SAMANTHA CONR 2 F U UNR 4.00 10.00 7.50 10.00 16.00 10 3 STUART, JESSICA GCDS 2 F E 0802 3.50 9.50 8.50 9.50 14.00 18 4 ANGLAND, MARK NORT 3 M E 0710 3.50 9.50 7.50 9.50 14.00 44 5 FILIPE, JONATHAN LINC 3 M U UNR 3.50 8.00 6.00 8.00 14.00 52 6 COSTABILE, JOSEPH RIDG 3 M U UNR 3.00 9.00 8.00 9.00 13.00 21 7 BREFKA, PAUL GCDS 3 M E 0678 3.00 8.00 8.50 8.00 13.00 13 8 LEVINE-WEINBERG, ETHAN HIGH 2 M E 0760 3.00 8.00 8.50 8.00 12.00 8 9 WARREN, THOMPSON GCDS 3 M E 0821 3.00 8.00 8.00 8.00 13.00 34 10 ARONOWITZ, JULIAN UNYA 3 M U UNR 3.00 8.00 7.50 8.00 12.00 2 11 MAYOPOULOS, GUS HARR 2 M E 1091 3.00 7.00 8.00 7.00 13.00 17 12 TALESNIK, PETER LINC M E 0713 3.00 6.50 6.00 6.50 12.00 24 13 NEAL, CHRISTOPHER A CONR 3 M E 0564 3.00 6.00 6.00 6.00 13.00 16 14 KERR, JACKSON DOWS 3 M E 0725 3.00 6.00 5.00 6.00 13.00 4 15 SONENSHINE, SAM FOX 2 M E 0936 2.50 7.50 8.50 7.50 11.00 1 16 TAGUCHI, ATSUSHI CONC 2 E 1118 2.50 6.50 8.00 6.50 11.00 49 17 RUSH, DAVID QUAK 3 M U UNR 2.50 5.50 5.00 5.50 9.00 9 18 HAYWARD, JOHN PIUS 2 M E 0816 2.50 4.50 7.50 4.50 11.00 15 19 CHARLES, BOLIVAR HIGH 2 M E 0742 2.50 4.50 6.00 4.50 11.00 42 20 CANDIDO, ANDRE CONR 2 M U UNR 2.00 7.00 5.00 7.00 10.00 48 21 MEHTA, DEEP GW 3 U UNR 2.00 7.00 4.00 7.00 10.00 23 22 IZAZAGA, FRANCO CONR 3 M E 0596 2.00 6.00 5.00 6.00 10.00 55 23 MC CARTHY, CONOR DOWS 2 U UNR 2.00 6.00 3.00 6.00 10.00 5 24 SPARKS, WYATT BRON 3 M E 0863 2.00 5.00 5.00 5.00 10.00 11 25 MALLARI, RICKY LYNN HAMI 3 E 0779 2.00 5.00 4.00 5.00 10.00 22 25 BOOTH, JIMMY HIGH 3 M E 0618 2.00 5.00 4.00 5.00 10.00 29 25 KRESS, CHARLES MORS 2 U UNR 2.00 5.00 4.00 5.00 10.00 32 25 ALFANO, STEVEN CONR 2 M U UNR 2.00 5.00 4.00 5.00 10.00 41 25 MAHER, WILLIAM BRON 2 U UNR 2.00 5.00 4.00 5.00 10.00 50 30 PEPITO, JUSTIN P HAMI 2 M U UNR 2.00 4.00 2.50 4.00 9.00 19 31 HALLER, GREGORY PIUS 2 M E 0693 2.00 3.50 5.00 3.50 9.00 6 32 BERNSTEIN, IAN DOWS 2 M E 0847 2.00 3.50 3.50 3.50 9.00 14 33 MORRICE, ZACHARY HIGH 2 M E 0749 2.00 3.00 3.50 3.00 10.00 20 34 LEVINE-WEINBERG, MARK HIGH 2 M E 0691 2.00 3.00 3.00 3.00 10.00 26 35 SCHROEDER, ANNA GCDS 3 F U UNR 1.50 5.50 6.00 5.50 8.00 37 36 AGRONIN, ASRIEL RIDG 3 M U UNR 1.50 4.50 4.50 4.50 6.00 3 37 MALTER, ZACHARY DOWS 3 M E 0960 1.50 4.00 6.50 4.00 8.00 45 38 NOLLETTI, BOBBY RIDG 3 M U UNR 1.50 4.00 4.50 4.00 7.00 47 39 MEHTA, BIJAL RIDG 3 U UNR 1.50 3.50 3.00 3.50 4.00 27 40 REISS, CHARLIE FOX 2 M U UNR 1.50 2.50 3.00 2.50 8.00 43 41 RUTEL, JAZZLYN RIDG 3 U UNR 1.00 4.00 5.50 4.00 7.00 40 42 TARANTINO, CHASE BRON 3 M U UNR 1.00 4.00 5.00 4.00 7.00 12 43 KOSS, SAM SOLO 2 M E 0777 1.00 4.00 4.50 4.00 7.00 31 44 CHAWALA, DAANISH WGLE 3 U UNR 1.00 3.50 1.50 3.50 4.00 39 45 CARNEVALLA, MEAGHAN RIDG 3 F U UNR 1.00 3.00 6.00 3.00 6.00 38 46 CRANE, MATTHEW HIND 3 M U UNR 1.00 3.00 5.00 3.00 7.00 53 47 MASTERS, DAVID UNYA 3 M U UNR 1.00 3.00 4.50 3.00 7.00 28 48 HEFFERON, JACK MORS 2 U UNR 1.00 2.50 4.00 2.50 6.00 35 49 KIMMONS, JR., SHELTON GW 3 M U UNR 1.00 2.00 4.50 2.00 6.00 51 50 RUBINSTEIN, HANK HARR 3 M U UNR 1.00 2.00 3.00 2.00 6.00 54 51 JOHNSON, XAVIER HIGH 2 M U UNR 1.00 2.00 3.00 2.00 3.00 30 52 MOSCOVICH, KYLA MORS 2 U UNR 0.50 0.50 4.50 0.50 5.00 46 52 RICHARDS, JOVAN C TRNR 3 M U UNR 0.50 0.50 4.50 0.50 5.00 25 54 SABLOW, ALYSSA HIGH 3 F E 0414 0.50 0.50 3.50 0.50 5.00 36 55 LIEBLICH, HELEN HARR 3 F U UNR 0.50 0.50 3.00 0.50 5.00 GREENBURGH WINTER SCHOLASTIC -- PRIMARY Team Placement by Score/Ties - Round 4 Place Name Schl Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Cum MMed Cum Kash 1 GREENWICH COUNTRY DAY SCH GCDS 11.00 31.00 31.00 31.00 48.00 2 COLUMBUS ELEMENTARY CONR 11.00 29.00 23.50 29.00 49.00 3 HIGHVIEW ELEMENTARY SCHOO HIGH 9.50 20.50 22.00 20.50 43.00 4 BRONXVILLE ELEMENTARY BRON 9.00 24.00 22.00 24.00 43.00 5 DOWS LANE ELEMENTARY SCHO DOWS 8.50 19.50 18.00 19.50 40.00 6 RIDGEWAY ELEMENTARY SCHOO RIDG 7.50 21.00 20.00 21.00 30.00 7 LINCOLN ELEMENTARY LINC 6.50 14.50 12.00 14.50 26.00 8 HARRISON AVE HARR 4.50 9.50 14.00 9.50 24.00 9 ST. PIUS PIUS 4.50 8.00 12.50 8.00 20.00 10 UPPER NYACK UNYA 4.00 11.00 12.00 11.00 19.00 11 FOX MEADOW ELEMENTARY SCH FOX 4.00 10.00 11.50 10.00 19.00 12 HAMILTON AVE HAMI 4.00 9.00 6.50 9.00 19.00 13 MORSE SCHOOL MORS 3.50 8.00 12.50 8.00 21.00 14 GEORGE WASHINGTON ELEMENT GW 3.00 9.00 8.50 9.00 16.00
GREENBURGH WINTER SCHOLASTIC -- ELEMENTARY Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Cum MMed Cum Kash 2 1 HAYWARD, GEORGE PIUS 5 M E 0734 4.00 10.00 8.00 10.00 16.00 22 2 GRANT, MIKHAEL LINC 5 M U UNR 3.50 8.50 6.50 8.50 14.00 6 3 JOHNSON, DANIEL CONR 5 M E 0628 3.00 9.00 8.00 9.00 13.00 5 4 DEMASI, MARC ANTHONY CONR 4 M E 0640 3.00 8.00 7.50 8.00 13.00 8 4 SCHWARTZ, JAMIE GLEN 4 E 0610 3.00 8.00 7.50 8.00 13.00 19 6 DELLARIPA, DEREK LINC 5 M E 0155 3.00 7.00 7.00 7.00 13.00 10 7 ANGLAND, JOHN NORT 5 M E 0580 3.00 7.00 6.50 7.00 13.00 27 8 FERNANDEZ, JAMAL CONR E U UNR 3.00 7.00 4.50 7.00 13.00 9 9 HERZENBERG, JOSHUA GW 4 M E 0592 2.50 7.50 9.50 7.50 11.00 3 10 RACHLIN, MATTHEW MORS 4 M E 0674 2.00 7.00 6.00 7.00 10.00 4 11 MURPHY, BRIAN GW 4 M E 0641 2.00 5.00 5.00 5.00 10.00 7 11 CABRERA, BRIAN CONR 4 M E 0627 2.00 5.00 5.00 5.00 10.00 17 11 FERREIRA, DELFIM LINC 4 E 0400 2.00 5.00 5.00 5.00 10.00 13 14 KRZEMIENSKI, NICHOLAS GW 4 M E 0518 2.00 5.00 4.00 5.00 10.00 24 15 DUERNBERGER, JOHN CONR 4 M U UNR 2.00 4.00 3.00 4.00 9.00 15 16 POSNER, EVAN CONR 4 M E 0437 2.00 4.00 2.50 4.00 10.00 26 17 MAGGIO, JENNIFER LINC U UNR 2.00 3.00 2.00 3.00 10.00 11 18 LALLI, KIRSTIN POUN 5 F E 0544 1.50 4.50 7.50 4.50 8.00 18 19 RUNKLE, PAUL HAMI 4 M E 0397 1.50 2.50 5.00 2.50 8.00 14 20 COLLINS, VAUGHN GW 4 M E 0508 1.00 4.00 6.50 4.00 7.00 25 21 MAHER, EDWARD BRON 4 M U UNR 1.00 3.00 4.50 3.00 7.00 12 22 FIGUEROA, DAVID HIGH 3 M E 0543 1.00 2.00 5.00 2.00 3.00 16 23 DA COSTA, DAN LINC 5 M E 0403 1.00 1.00 3.00 1.00 3.00 23 24 BORGES, GINA LINC U UNR 1.00 0.00 4.00 0.00 3.00 21 25 ROBINSON, JEROME RJ 5 U UNR 0.00 0.00 5.50 0.00 4.00 20 26 MONTGOMERY, JULIAN RJ 4 U UNR 0.00 0.00 0.00 0.00 1.00 1 27 SILVERMAN, JONATHAN PENN 4 M E 0776 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 GREENBURGH WINTER SCHOLASTIC -- ELEMENTARY Team Placement by Score/Ties - Round 4 Place Name Schl Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Cum MMed Cum Kash 1 COLUMBUS ELEMENTARY CONR 11.00 29.00 25.00 29.00 49.00 2 LINCOLN ELEMENTARY LINC 10.50 23.50 20.50 23.50 47.00 3 GEORGE WASHINGTON ELEMENT GW 7.50 21.50 25.00 21.50 38.00 4 R. J. BAILEY ELEMENTARY S RJ 0.00 0.00 5.50 0.00 5.00
GREENBURGH WINTER SCHOLASTIC -- RESERVE Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Cum MMed Cum Kash 3 1 DEB-SEN, RAJEEV HMAN 4 M E 0814 4.00 10.00 7.00 10.00 16.00 7 2 WILSON, JOSHUA LINC 5 M E 0678 3.00 9.00 9.00 9.00 13.00 11 3 CASINELLI, JENNIFER WPMS 7 F E 0606 3.00 8.00 7.00 8.00 13.00 2 4 KIRKPATRICK, BRIAN WPMS 7 M E 0870 3.00 6.00 6.00 6.00 13.00 13 5 MURRAY, RYAN LINC 5 M U UNR 2.00 7.00 3.00 7.00 10.00 9 6 FIGUEROA, ADAM LAND 7 M E 0647 2.00 6.00 6.00 6.00 10.00 12 7 WILSON, JOHANNES LINC 5 M E 0593 2.00 6.00 5.00 6.00 10.00 8 8 ORTIZ, JEREMY LINC 6 M E 0672 2.00 5.00 4.00 5.00 10.00 1 9 VARGHESE, ROJAN NEWC 4 M E 1181 2.00 4.00 4.00 4.00 10.00 10 9 TALESNIK, ERIKA LINC F E 0617 2.00 4.00 4.00 4.00 10.00 4 11 KIKUCHI-WELLMAN, ZEN GW 4 M E 0773 1.00 2.00 4.50 2.00 7.00 5 12 LISS, JASON CONC 4 M E 0738 1.00 1.00 4.00 1.00 3.00 6 13 SENDAR, JORDAN RJ 4 M E 0721 1.00 0.00 3.00 0.00 3.00 14 14 DI CAIRANO, KENNETH IHM 6 U UNR 0.00 0.00 2.00 0.00 2.00 GREENBURGH WINTER SCHOLASTIC -- RESERVE Team Placement by Score/Ties - Round 4 Place Name Schl Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Cum MMed Cum Kash 1 LINCOLN ELEMENTARY LINC 9.00 27.00 21.00 27.00 43.00 2 WHITE PLAINS MIDDLE SCHOO WPMS 6.00 14.00 13.00 14.00 26.00
GREENBURGH WINTER SCHOLASTIC -- CHAMPIONSHIP Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Cum MMed Cum Kash 3 1 VAIDYA, NIKHIL LMK 6 M E 1010 3.50 9.50 7.50 9.50 14.00 1 2 LALLI, SCOTT POUN 3 M E 1195 3.00 8.00 8.00 8.00 13.00 7 3 KUMTHEKAR, ROHAN LMK 7 M E 0935 3.00 8.00 5.50 8.00 13.00 6 4 JUDD, ADAM BICU 5 M E 0959 2.50 6.50 9.50 6.50 11.00 8 5 MARELL, MICHAEL WPHS 9 M E 0853 2.00 5.00 5.00 5.00 10.00 5 6 PRESSMAN, LEIF MAMA 5 M E 1000 2.00 3.00 3.50 3.00 10.00 9 7 RODRIGUEZ, MELISSA P291 4 F E 0786 1.50 5.00 4.50 5.00 8.00 4 8 CASINELLI, MICHAEL WPHS 9 M E 1004 1.50 4.00 3.50 4.00 8.00 2 9 SENDAR, ZACHARY RJ 6 M E 1106 1.00 1.00 4.50 1.00 7.00 10 10 RAMESH, ARVIND PLEA 8 M E 0704 0.00 0.00 4.00 0.00 4.00 GREENBURGH WINTER SCHOLASTIC -- CHAMPIONSHIP Team Placement by Score/Ties - Round 4 Place Name Schl Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Cum MMed Cum Kash 1 LOUIS M. KLEIN MIDDLE SCH LMK 6.50 17.50 13.00 17.50 27.00 2 WHITE PLAINS HIGH SCHOOL WPHS 3.50 9.00 8.50 9.00 18.00

Tournament Director: Polly Wright
Pairings by PairPlus, Copyright, 1990, Jo Eglen





Privacy policy     /     Site Map