Tournament Results
Greenburgh Spring Scholastic

March 26, 2000

Choose a section to see the complete tournament charts.
The color highlighting indicates Trophy winners.

K/1 SECTION
PRIMARY SECTION
ELEMENTARY SECTION
RESERVE SECTION
CHAMPIONSHIP SECTION

Back to
results menu


GREENBURGH SPRING SCHOLASTIC -- K/1 Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 6 1 BERK, ERIC GMIL 1 M U UNR 3.50 9.50 9.00 9.00 14.00 3 2 MC MAHON, JOSEPH PIUS 1 U UNR 3.50 8.00 7.00 9.00 14.00 8 3 TAYLOR, MALCOLM PIUS 1 M U UNR 3.00 8.50 7.50 9.00 13.00 1 4 CIVETTA, PATRICK PIUS 1 M E 0740 3.00 6.50 6.50 5.00 9.00 2 5 COOPERSTONE, ALEX BICU 1 M E 0577 2.00 8.50 4.50 6.00 10.00 9 6 ANGLAND, PAUL NORT 1 M U UNR 2.00 7.50 4.00 4.00 6.00 4 7 EISLAND, JAKE DOWS 1 U UNR 2.00 6.50 3.00 4.00 10.00 5 8 FREEMAN, JOSHUA PIUS 1 U UNR 2.00 3.50 1.50 3.00 10.00 7 9 DELPRIORI, JESSE HARR 1 M U UNR 1.00 11.00 7.50 3.00 7.00 11 10 LYNCH, CHARLES HARR 1 M U UNR 1.00 7.50 4.00 3.00 3.00 10 11 SHUGRUE, CHARLIE HARR 1 U UNR 1.00 6.00 4.00 1.00 3.00 GREENBURGH SPRING SCHOLASTIC -- K/1 Team Placement by Score/Ties - Round 4 Place Name Schl Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 1 ST. PIUS PIUS 11.50 26.50 22.50 26.00 46.00 2 HARRISON AVE HARR 3.00 24.50 15.50 7.00 13.00
GREENBURGH SPRING SCHOLASTIC -- PRIMARY Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 4 1 SPARKS, WYATT BRON 3 M E 0863 4.00 8.00 7.50 10.00 16.00 27 2 GINZBERG, JOSHUA DALT 1 M U UNR 3.50 7.50 6.00 8.00 14.00 2 3 JUDD, DANIEL BICU 2 M E 0936 3.50 5.50 5.50 9.00 12.00 1 4 TAGUCHI, ATSUSHI CONC 2 E 1118 3.00 9.50 9.00 9.00 13.00 6 5 DROSOS, JONATHAN HAMI 3 M E 0817 3.00 9.50 7.50 8.00 13.00 5 6 HUTTON, JACK BRON 3 M E 0841 3.00 9.00 7.50 8.00 13.00 34 7 MC GIRT, DOUGLAS HIGH 3 U UNR 3.00 7.50 7.00 7.00 13.00 15 8 ANGLAND, MARK NORT 3 M E 0710 3.00 7.50 7.00 6.00 13.00 33 9 AVILES, DONOVAN HAMI 3 M U UNR 3.00 7.00 6.00 7.50 12.00 10 10 MALLARI, RICKY LYNN HAMI 3 E 0779 2.50 11.50 9.50 7.50 11.00 37 11 PACCHIANA, OLIVER GLEN 2 U UNR 2.50 7.50 6.50 5.50 11.00 17 12 LEVINE-WEINBERG, MARK HIGH 2 M E 0691 2.50 5.50 5.50 6.50 9.00 32 13 GERVERTZ, WILLIE WAMP 2 M U UNR 2.50 5.50 5.50 6.00 9.00 19 14 O'BRIEN, JASON BRAN 3 M E 0643 2.00 11.50 5.50 6.00 10.00 23 15 CRANE, MATTHEW HIND 3 M U UNR 2.00 10.00 5.00 6.00 10.00 7 16 HAYWARD, JOHN PIUS 2 M E 0816 2.00 10.00 5.00 4.50 9.00 3 17 JELLEY, RACHAEL GCDS 3 F E 0899 2.00 8.50 5.00 5.00 10.00 30 18 MANUS, PATRICK RYE U UNR 2.00 8.00 4.50 4.00 10.00 29 19 BACKER, JACOB DWEB 2 M U UNR 2.00 7.50 4.00 5.00 10.00 13 20 MORRICE, ZACHARY HIGH 2 M E 0749 2.00 7.00 3.50 3.00 10.00 9 21 O'BRIEN, SEAN BRAN 3 M E 0795 2.00 6.50 3.50 5.00 10.00 11 22 SEGALL, PETER DWEB 2 M E 0767 2.00 6.50 3.00 5.00 10.00 8 23 LEWIS, ADAM DOWS 3 M E 0801 2.00 5.00 2.00 3.00 10.00 35 24 BASMAJIAN, RYAN WAMP U UNR 2.00 3.50 2.00 4.00 7.00 12 25 LEVINE-WEINBERG, ETHAN HIGH 2 M E 0760 1.50 7.50 4.00 4.50 6.00 16 26 HALLER, GREGORY PIUS 2 M E 0693 1.50 7.50 4.00 3.00 8.00 26 27 GROTEVANT, EVAN FIEL 3 U UNR 1.50 6.00 3.00 4.50 6.00 21 28 BOOTH, JIMMY HIGH 3 M E 0618 1.00 8.50 5.00 1.00 3.00 22 29 SABLOW, ALYSSA HIGH 3 F E 0414 1.00 8.50 4.50 2.00 3.00 14 30 FEDIDA, JAKE WAMP 2 M E 0744 1.00 8.00 5.00 2.00 7.00 25 31 SCHER, JACKSON WAMP 2 M U UNR 1.00 7.00 4.00 3.00 6.00 36 32 SCHMITT, JOSEPH PIUS 2 U UNR 0.50 7.00 4.50 2.00 5.00 18 33 BARACK, AUSTIN BICU E 0666 0.50 7.00 4.00 2.00 5.00 24 34 KOSMINSKY, LILLY WAMP U UNR 0.50 0.00 0.00 0.00 0.00 31 35 TRIAS, LAWRENCE HIGH 3 U UNR 0.00 7.50 5.50 0.00 4.00 20 36 GONSALVES, CHRISTOPHER CEMA 3 M E 0628 0.00 6.00 3.00 0.00 3.00 28 37 SCHMIDT, TOMAS HIGH 3 U UNR 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 GREENBURGH SPRING SCHOLASTIC -- PRIMARY Team Placement by Score/Ties - Round 4 Place Name Schl Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 1 HIGHVIEW ELEMENTARY SCHOO HIGH 9.00 27.50 20.00 21.00 38.00 2 HAMILTON AVE HAMI 8.50 28.00 23.00 23.00 36.00 3 BRONXVILLE ELEMENTARY BRON 7.00 17.00 15.00 18.00 29.00 4 WAMPUS SCHOOL WAMP 6.50 24.00 16.50 15.00 29.00 5 ST. PIUS PIUS 4.00 24.50 13.50 9.50 22.00 6 BRANCHVILLE ELEMENTARY BRAN 4.00 18.00 9.00 11.00 20.00 7 DANIEL WEBSTER DWEB 4.00 14.00 7.00 10.00 20.00 8 BICULTURAL DAY SCHOOL BICU 4.00 12.50 9.50 11.00 17.00
GREENBURGH SPRING SCHOLASTIC -- ELEMENTARY Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 5 1 HAYWARD, GEORGE PIUS 5 M E 0734 4.00 9.00 7.50 10.00 16.00 6 2 SEGALL, BENJAMIN DWEB 5 M E 0720 4.00 9.00 7.00 10.00 16.00 3 3 FEDIDA, ETHAN R COMA 4 M E 0775 4.00 7.50 7.00 10.00 16.00 2 4 CONTRACT, MATTHEW ARDM 5 M E 0776 3.00 11.00 10.00 9.00 13.00 1 5 SILVERMAN, JONATHAN CONC 4 M E 0776 3.00 10.50 9.00 9.00 13.00 47 6 ROMANO, MICHAEL P205 4 U UNR 3.00 10.50 9.00 8.00 13.00 11 7 SCHWARTZ, JAMIE GLEN 4 E 0610 3.00 9.00 7.00 7.00 13.00 36 8 ROSENBERG, JOSHUA DOWS 5 U UNR 3.00 8.50 7.50 8.00 13.00 12 9 ANGLAND, JOHN NORT 5 M E 0580 3.00 8.50 7.00 7.00 13.00 35 10 CATALANO III, PHILIP C GLEN 4 U UNR 3.00 7.00 6.50 6.00 13.00 30 11 MAMUDOSKI, SENADA P205 5 U UNR 3.00 7.00 6.00 8.00 13.00 39 12 GALVIN, DAVID PS3 U UNR 3.00 6.00 5.50 8.00 13.00 45 13 GUY, JONATHAN PS32 5 M U UNR 3.00 6.00 5.50 7.00 13.00 29 14 PACCHIANA, NOLAN GLEN U UNR 3.00 5.50 5.00 7.00 13.00 31 15 MAMUDOSKI, ERHAN P205 4 U UNR 3.00 4.50 3.50 6.00 13.00 4 16 PINERO, ALEC 4 E 0754 2.50 11.50 9.50 8.00 11.00 44 17 SPELLER, JR., JON P205 U UNR 2.50 9.00 7.50 8.00 11.00 20 18 CLARK, TAISHA C P205 4 E 0377 2.00 10.00 5.00 6.00 10.00 19 19 SERVEDIO, ANGELO P205 4 M E 0430 2.00 9.50 4.50 6.00 10.00 18 20 MEITELES, ELLIOT BICU 5 M E 0495 2.00 9.50 4.50 5.00 10.00 8 21 FINO, ROBERT P205 5 M E 0658 2.00 9.00 5.00 5.00 10.00 9 22 MC LEAN, RYAN ORCH 4 M E 0656 2.00 9.00 4.00 5.00 10.00 33 23 REITER, MATHEW COMA 5 M U UNR 2.00 8.00 4.00 4.00 10.00 50 24 LOWENSTEIN, JEFF COMA U UNR 2.00 8.00 3.50 7.00 10.00 48 25 ESPINAL, ROBINSON P205 4 M U UNR 2.00 7.50 4.50 4.00 6.00 34 26 CAGLIOSTRO, MATHEW COMA 4 M U UNR 2.00 7.50 4.00 6.00 10.00 21 27 WAX, ROBERT COMA U UNR 2.00 7.50 3.50 5.00 10.00 23 28 SCHULER, MICHAEL COMA U UNR 2.00 7.50 3.50 4.00 10.00 17 29 COLLINS, VAUGHN GW 4 M E 0508 2.00 7.50 3.50 2.00 6.00 32 30 KOSMINSKY, ELI COMA U UNR 2.00 7.00 3.50 4.00 10.00 16 31 BERDEGUEZ, MARCUS P205 4 E 0522 2.00 6.50 3.00 4.00 10.00 13 32 CORREA, MATTHEW P205 4 M E 0579 1.50 10.50 7.50 3.50 8.00 51 33 LYNCH, JAMES HARR 4 U UNR 1.50 7.00 5.00 4.50 8.00 22 34 SINGER, MARC COMA 4 M U UNR 1.50 7.00 4.00 3.50 8.00 24 35 TINEO, STACEY PS32 4 U UNR 1.50 7.00 4.00 2.00 8.00 38 36 PUELLO, NELSON P205 4 M U UNR 1.50 6.50 4.50 4.50 8.00 25 37 TINEO, ANDRES PS32 5 U UNR 1.50 5.00 2.00 3.50 8.00 10 38 BARACK, OREN BICU E 0645 1.00 10.50 6.50 4.00 7.00 43 39 ARCURI, GUY GW 4 U UNR 1.00 9.00 6.00 4.00 7.00 14 40 MEROLLA, VINCENZO P205 4 E 0560 1.00 9.00 6.00 2.00 7.00 15 41 FIGUEROA, DAVID HIGH 3 M E 0543 1.00 8.00 4.00 0.00 3.00 7 42 KELLY, THOMAS STJO 4 M E 0675 1.00 7.50 4.50 2.00 7.00 42 43 TODMAN, NICHOLAS PS3 E U UNR 1.00 7.50 4.50 1.00 7.00 37 44 TORRES, ANDRES PS3 4 U UNR 1.00 7.00 5.00 4.00 7.00 27 45 DOYLE, HARRY OLDG 4 U UNR 1.00 6.00 4.00 2.00 7.00 41 46 JIMENEZ, CARLOS PS3 4 M U UNR 0.50 9.00 6.00 1.50 5.00 26 47 PERRY, ADAM P205 4 U UNR 0.50 7.00 4.00 0.50 5.00 46 48 SABRI, SALINA RJ 4 U UNR 0.50 6.50 4.50 1.00 5.00 28 49 BINET, MARLON PS32 4 U UNR 0.50 6.50 3.50 0.50 5.00 49 50 GROTEVANT, EVAN FIEL 3 U UNR 0.00 1.50 0.00 0.00 1.00 GREENBURGH SPRING SCHOLASTIC -- PRIMARY Team Placement by Score/Ties - Round 4 Place Name Schl Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 1 HIGHVIEW ELEMENTARY SCHOO HIGH 9.00 27.50 20.00 21.00 38.00 2 HAMILTON AVE HAMI 8.50 28.00 23.00 23.00 36.00 3 BRONXVILLE ELEMENTARY BRON 7.00 17.00 15.00 18.00 29.00 4 WAMPUS SCHOOL WAMP 6.50 24.00 16.50 15.00 29.00 5 ST. PIUS PIUS 4.00 24.50 13.50 9.50 22.00 6 BRANCHVILLE ELEMENTARY BRAN 4.00 18.00 9.00 11.00 20.00 7 DANIEL WEBSTER DWEB 4.00 14.00 7.00 10.00 20.00 8 BICULTURAL DAY SCHOOL BICU 4.00 12.50 9.50 11.00 17.00
GREENBURGH SPRING SCHOLASTIC -- RESERVE Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 4 1 MC LEAN, ANDREW TEMS 8 M E 0934 4.00 10.50 8.50 10.00 16.00 15 2 SCHWARTZ, DAVID ASHA 6 M E 0728 4.00 5.00 5.00 10.00 16.00 6 3 NAKAMURA, NAO DOWS 4 E 0899 3.50 10.50 8.50 9.50 14.00 2 4 MUCCIOLI, MATTHEW HWMS 6 M E 0937 3.50 9.00 7.50 9.50 14.00 5 5 LOSPOTO, FRANKIE P205 5 M E 0926 3.00 10.50 9.50 9.00 13.00 33 6 KAPLAN, TOMMY LEON 6 M U UNR 3.00 8.50 6.50 7.00 13.00 17 7 KONG, VANNARA JH45 7 E 0705 3.00 8.00 7.00 7.00 13.00 25 8 GROSS, ETAI ASHA 7 M E 0607 3.00 7.00 6.50 6.00 13.00 28 9 ROSENBLATT, DANIEL ASHA 7 M E 0581 3.00 7.00 6.00 7.00 13.00 18 10 CHAITOVSKY, YITZCHAK ASHA 6 M E 0686 3.00 6.00 6.00 7.00 13.00 9 11 KRAKOWSKI, ARIEL ASHA 6 M E 0819 2.50 9.00 8.50 7.50 11.00 23 12 STODDART, ANTHONY P205 5 M E 0619 2.50 8.50 8.50 5.50 11.00 13 13 MISKU, MEDI JH45 8 E 0772 2.50 5.50 5.50 5.00 11.00 11 14 SAHEDEO, TULSIDAI P205 5 F E 0783 2.00 11.00 6.00 7.00 10.00 16 15 ALIOSKI, MUSA P205 5 M E 0716 2.00 10.50 5.00 6.00 10.00 7 16 BALISALISA, NEIL JH45 8 M E 0875 2.00 10.00 5.00 7.00 10.00 8 17 JACOBS, JONATHAN DOWS 5 M E 0867 2.00 9.50 5.50 6.00 6.00 22 18 PINERO, CODY P205 5 M E 0629 2.00 9.50 5.00 5.00 10.00 31 19 DE SISTO, ANTHONY P205 5 M E 0545 2.00 9.50 4.50 6.00 10.00 1 20 DERBY, SPENCER OLDG 4 M E 0942 2.00 8.00 4.50 4.00 10.00 19 21 TUCK, CRYSTAL P205 5 E 0684 2.00 8.00 4.00 5.00 10.00 14 22 SAHEDEO, DHANWANDAI P205 5 F E 0728 2.00 7.50 3.50 5.00 10.00 21 23 FIGUEROA, ADAM LAND 7 M E 0647 2.00 7.00 3.50 5.00 10.00 32 24 GHARBARAH, NAVINDRA JH45 7 E 0535 2.00 6.50 3.50 5.00 10.00 20 25 ASH, SHMUEL ASHA 7 M E 0667 2.00 6.00 3.00 5.00 10.00 3 26 PAGANO, NICCOLO STJO 4 M E 0934 2.00 6.00 2.50 3.00 10.00 35 27 KATZ, AARON ASHA 7 M U UNR 2.00 5.00 3.00 4.00 10.00 30 28 VAZQUEZ, PETER JH45 7 M E 0559 2.00 5.00 3.00 3.00 6.00 34 29 CORREA, NICHOLAS P205 6 U UNR 1.50 10.50 6.50 5.00 8.00 27 30 PEREZ, REYNALDO P205 5 M E 0592 1.00 9.00 6.00 3.00 7.00 24 31 PINERO, MATTHEW JH45 7 M E 0611 1.00 8.50 5.50 3.00 7.00 10 32 GALVAN, NESTOR PS3 6 M E 0802 1.00 7.50 4.50 2.00 7.00 12 33 KIKUCHI-WELLMAN, ZEN GW 4 M E 0773 1.00 7.00 4.00 3.00 7.00 36 34 RATZKER, DENNIS ASHA 7 M U UNR 1.00 7.00 4.00 2.00 7.00 39 35 TORRES, ANA PS3 6 U UNR 1.00 7.00 4.00 0.00 3.00 29 36 CLARK, JAMAL T P205 5 M E 0561 1.00 5.50 3.00 1.00 3.00 40 37 CHHOUTH, STEPHEN JH45 7 M U UNR 1.00 5.00 3.00 1.00 7.00 37 38 RODRIGUEZ, FRANKY PS3 7 U UNR 0.00 11.00 7.00 0.00 4.00 38 39 ORTIZ, JUSTIN PS3 6 U UNR 0.00 6.00 3.00 0.00 4.00 26 40 BUI, ANTHONY JH45 7 E 0600 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 GREENBURGH SPRING SCHOLASTIC -- RESERVE Team Placement by Score/Ties - Round 4 Place Name Schl Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 1 A.S.H.A.R. ASHA 13.00 25.00 23.50 30.00 55.00 2 PS 205 P205 9.50 40.50 29.00 27.50 44.00 3 JUNIOR HIGH SCHOOL 45 JH45 9.50 30.00 21.00 24.00 44.00 4 DOWS LANE ELEMENTARY SCHO DOWS 5.50 20.00 14.00 15.50 20.00 5 PS #3 PS3 2.00 31.50 18.50 2.00 18.00
GREENBURGH SPRING SCHOLASTIC -- CHAMPIONSHIP Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 1 1 NGUYEN, TRUNG ROOS 10 M D 1302 3.50 8.00 6.50 9.50 14.00 11 2 KHAN, SALMA LEHM 9 F E 0883 3.00 7.50 6.50 7.00 13.00 13 3 BOSHNJAKU, BESMIR JH45 9 E 0822 3.00 7.50 6.00 7.00 13.00 4 4 SUON, REASEY JH45 M E 1054 2.50 10.50 8.50 5.50 11.00 5 5 HACK, GREGORY WPMS 8 M E 1028 2.00 10.50 5.50 7.00 10.00 2 6 FERREAS, PEDRO PWHS 10 M E 1142 2.00 9.50 5.00 7.00 10.00 10 7 KUMTHEKAR, ROHAN LMK 7 M E 0935 2.00 9.00 4.50 5.00 10.00 9 8 JUDD, ADAM BICU 5 M E 0959 2.00 7.50 3.50 3.00 10.00 6 9 DURAKAJ, GERTAIN LEHM 9 E 1026 2.00 6.50 3.50 4.50 9.00 12 10 NHIL, SAVAN JH45 9 M E 0883 2.00 5.50 3.50 4.00 9.00 8 11 PRESSMAN, LEIF MAMA 5 M E 1000 1.50 10.50 7.00 4.00 8.00 3 12 SUON, PISEY ROOS 11 M E 1057 1.50 6.00 4.00 2.50 8.00 7 13 CERDA, ALBERT JH45 7 M E 1002 1.00 7.00 4.00 4.00 7.00 14 14 SUAREZ, EDISON DODG 10 M E 0708 0.00 6.50 4.50 0.00 4.00 GREENBURGH SPRING SCHOLASTIC -- CHAMPIONSHIP Team Placement by Score/Ties - Round 4 Place Name Schl Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 1 JUNIOR HIGH SCHOOL 45 JH45 8.50 30.50 22.00 20.50 40.00 2 ROOSEVELT HIGH SCHOOL ROOS 5.00 14.00 10.50 12.00 22.00 3 LEHMAN HIGH SCHOOL LEHM 5.00 14.00 10.00 11.50 22.00

Tournament Director: Polly Wright
Pairings by PairPlus, Copyright, 1990, Jo Eglen





Privacy policy     /     Site Map