Tournament Results
HUNTER SCHOLASTIC #104

April 9, 2000

 

Choose a section to see the complete tournament charts.
The color highlighting indicates Trophy winners.

NOVICE K/1 SECTION
NOVICE 2/3 SECTION
PRIMARY SECTION
RESERVE SECTION
CHAMPIONSHIP SECTION

Back to
results menu



                   APRIL HUNTER TOURNAMENT -- NOVICE K/1     

                      Placement by Score/Ties  - Round  4


Pair Place     Name            Schl Gr/Sx Ct Ratg  Scr    Tie1  Tie2  Tie3  Tie4
                                                          Sol   MMed  Cum   Kash

  4    1 CAHAN, JACOB           DALT 1  M  U UNR   4.00   9.00  7.00 10.00 16.00
 18    2 SCHUMACHER, GRIFFIN    RIVD 1  M  U UNR   4.00   8.00  7.00 10.00 16.00
  6    3 LUPATKIN, DANIEL       PS9  1  M  U UNR   3.50   8.00  6.50  8.50 14.00
 42    4 MOSCHETTI, PAUL        HUNT K  M  U UNR   3.00  10.50  9.00  9.00 13.00
  3    5 LUBIN, ERIC            HMAN 1  M  U UNR   3.00  10.00  8.50  9.00 13.00
 19    6 BROWNE, SAM            DALT 1  M  U UNR   3.00   9.50  8.00  8.00 13.00
  7    7 SHIMKO, EPHRAIM        MAND 1  M  U UNR   3.00   8.50  6.50  6.00 13.00
  8    8 CAHAN, ELI             DALT       U UNR   3.00   7.00  6.50  8.00 13.00
 16    9 SZULANSKY, LUCAS       HUNT 1  M  U UNR   3.00   5.50  5.00  6.00 13.00
 20   10 MOORE, MAX             DALT K  M  U UNR   2.50   9.00  7.50  7.00 11.00
 34   11 WHITE, KRISTIN         HUNT 1  F  U UNR   2.50   8.00  6.50  6.00 11.00
 26   12 BORENSTEIN, GABBY      DALT 1     U UNR   2.50   7.50  7.00  4.50 11.00
 31   13 LIPPIN, ERIC           HUNT K  M  U UNR   2.50   7.00  6.00  5.00 11.00
 45   14 WEI, CHEN              HUNT       U UNR   2.50   7.00  5.50  5.00 11.00
 23   15 SCHWARTZ, DANIEL       MAND K     U UNR   2.50   4.50  4.00  4.50 11.00
 38   16 WEBER, HARRIS          HMAN K  M  U UNR   2.00  11.50  5.50  5.50  9.00
 28   17 HAN, ANDREW                    M  U UNR   2.00  11.00  6.00  7.00 10.00
 32   18 BOURQUE, MICHAEL       TREV 1     U UNR   2.00   9.50  5.00  7.00 10.00
 40   19 SPAGNA, REID           RIVD 1  M  U UNR   2.00   9.50  5.00  4.00 10.00
  2   20 STEIN, ALEX            RAMA 1  M  U UNR   2.00   9.00  4.50  6.00 10.00
  1   21 STEINBERG, LENA        RAMA 1     U UNR   2.00   8.00  3.50  6.00 10.00
 27   22 CRELLIN, JULIETTE      HUNT       U UNR   2.00   7.50  3.50  4.50  9.00
 12   23 OFER, DEAN             MAND K     U UNR   2.00   6.50  3.00  3.50  9.00
 17   24 GLOVIN, GRANT          HUNT       U UNR   2.00   5.50  2.50  3.00 10.00
 15   25 MINTZ, ARIEL           MAND K     U UNR   2.00   5.00  2.50  3.00 10.00
 33   26 VALVO, DANTE           DALT K  F  U UNR   1.50  10.00  6.50  5.50  8.00
 43   27 MOUBAYED, DANI         HUNT K     U UNR   1.50   9.50  6.00  5.00  8.00
 47   28 HABERMAN, EVAN         HUNT K  M  U UNR   1.50   8.50  5.50  5.00  8.00
 41   29 MANIN, HARRY           HMAN K     U UNR   1.50   8.00  5.50  5.00  8.00
 44   30 REISS, SPENCER         HMAN 1     U UNR   1.50   8.00  5.50  4.00  8.00
  5   31 TURNER, SAM            HMAN 1  M  U UNR   1.50   7.50  4.50  4.00  8.00
 13   32 MENZIES, MATTHEW       LAB  1     U UNR   1.50   7.00  4.50  2.50  8.00
 22   33 MAX, HANNAH            DALT 1  F  U UNR   1.50   6.00  3.50  2.50  8.00
 24   34 KOREN, TAMIR           ACOR PK M  U UNR   1.50   6.00  3.00  2.50  8.00
 35   35 WOLF, MORGAN           DALT K  M  U UNR   1.00   9.00  5.00  4.00  7.00
 37   36 YAP, JIN-AI            HUNT K     U UNR   1.00   8.50  4.50  2.50  6.00
 29   37 JOSEPHS, MATTHEW       P183 1  M  U UNR   1.00   8.00  5.00  0.00  3.00
 11   38 KUDELSKA, KAMILA       HEWI       U UNR   1.00   7.00  4.50  3.00  6.00
 36   39 TAIBLESON, CORY        HMAN K     U UNR   1.00   7.00  4.00  4.00  6.00
 10   40 GRAJDIAN, SASHA        HUNT K     U UNR   0.50   8.50  6.00  1.50  5.00
  9   41 BEDDALL, THOMAS        HUNT K     U UNR   0.50   7.00  4.50  2.00  5.00
 14   42 GOLDSTEIN, ADIN        MAND K     U UNR   0.00   6.50  4.50  0.00  4.00
 21   43 LARSON, NIELS          DALT K  M  U UNR   0.00   0.00  0.00  0.00  0.00
 25   43 KATZ, BRANDON          DALT 1  M  U UNR   0.00   0.00  0.00  0.00  0.00
 30   43 DANIEL, ALEXANDER      HMAN K  M  U UNR   0.00   0.00  0.00  0.00  0.00
 39   43 RASCOFF, JAKE          DALT 1     U UNR   0.00   0.00  0.00  0.00  0.00

APRIL HUNTER TOURNAMENT -- NOVICE 2/3 Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 16 1 GU, BENJAMIN PS6 U UNR 4.00 9.50 8.00 10.00 16.00 28 2 SHIMKO, EITAN MAND 3 M U UNR 4.00 6.50 6.50 10.00 16.00 19 3 KRISHNAN, NIKHIL HUNT 2 M U UNR 3.00 10.00 9.00 9.00 13.00 4 4 STEINBERG, HARRY RAMA 2 M E 0510 3.00 8.50 7.50 7.00 13.00 5 5 ORWASHER, AARON RAMA 1 M U UNR 2.50 11.00 9.00 6.50 11.00 25 6 SCHAECHTER, DANEEL HUNT 3 U UNR 2.50 10.00 9.00 7.50 11.00 7 7 LAVIAN, ALAN MAND U UNR 2.50 9.50 7.50 5.50 11.00 27 8 SHIMKO, ZEV MAND 3 M U UNR 2.50 8.50 7.00 6.00 11.00 9 9 ROSENFIELD, SAM HUNT 2 M U UNR 2.50 8.00 7.50 5.00 11.00 2 10 VURAL, COREY HUNT 1 E 0827 2.50 7.50 6.50 5.50 11.00 8 11 TORCHIA, DILLON LAB 3 U UNR 2.50 6.50 6.50 6.50 11.00 12 12 FILIPPATOS, THEA HUNT 2 F U UNR 2.50 6.50 6.00 6.00 11.00 6 13 LOLOS, DAMIEN HUNT 3 U UNR 2.00 10.50 4.50 7.00 10.00 1 14 GEISLER, JOSHUA RAMA 1 M E 0832 2.00 10.00 5.00 7.00 10.00 18 15 COHEN, MICHAEL RAMA 2 M U UNR 2.00 8.50 4.50 6.00 10.00 11 16 GOLDRING, THEA HUNT 2 U UNR 2.00 8.00 4.00 6.00 10.00 20 17 BLAKEMAN, ARLEN 2 U UNR 2.00 6.00 3.50 3.00 10.00 21 18 KAREN, RAFIE LAB U UNR 2.00 5.50 3.00 3.00 10.00 26 19 FALK, GABRIEL MANH 3 M U UNR 2.00 5.00 2.50 4.00 10.00 31 20 CATSIMATIDIS, ANDREA HEWI 3 U UNR 1.50 9.00 5.00 2.50 8.00 24 21 JOSEPHS, AARON P183 3 M U UNR 1.50 7.00 4.50 3.00 8.00 29 22 WARNER-KAMSLER, ARTHUR HUNT 3 U UNR 1.50 3.00 1.50 3.00 8.00 17 23 DESAI, AMAN LAB 2 U UNR 1.00 9.00 6.00 3.00 7.00 3 24 ZERVOUDAKIS, LAURA DALT 2 F E 0588 1.00 8.50 5.50 3.00 7.00 10 25 PENNY, DANIEL PS29 3 U UNR 1.00 7.00 4.50 3.00 7.00 30 26 ROWE, SCHUYLER HEWI U UNR 0.50 8.50 6.00 2.00 5.00 15 27 JUAREZ, SOFIA HEWI 3 U UNR 0.00 9.50 5.50 0.00 4.00 23 28 LESSER, ALEXANDRA HEWI 2 U UNR 0.00 7.00 4.50 0.00 4.00 13 29 LEVIN, AVINOAM SAR 2 U UNR 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 14 29 KLEIN, BANOO Z HEWI 2 U UNR 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
APRIL HUNTER TOURNAMENT -- PRIMARY Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 1 1 LIEBESKIND, LEO HUNT 1 M E 1041 4.00 11.00 9.00 10.00 16.00 3 2 HUTTON, JACK BRON 3 M E 0935 4.00 9.50 8.00 10.00 16.00 9 3 YAMADA, CONNOR HUNT 1 M E 0855 3.00 10.50 9.00 9.00 13.00 18 4 NAGANATH, ADITYA BUCK 1 E 0748 3.00 10.00 9.00 7.00 13.00 29 5 ZHAO, PARKER P128 K U UNR 3.00 9.50 7.50 6.00 13.00 10 6 HODES, SPENCER HUNT 3 M E 0832 3.00 8.50 8.00 8.00 13.00 16 7 DELGADO, CHANTZ CS70 2 E 0794 3.00 8.00 7.00 8.00 13.00 7 8 HOFFMAN, ETHAN PS6 3 M E 0899 3.00 7.50 7.00 9.00 13.00 19 9 LARSON, HARRY DALT 2 M E 0743 3.00 6.00 5.50 7.00 13.00 25 10 COLMAN, MOLLY HUNT 3 F E 0631 2.50 8.00 7.00 5.00 11.00 11 11 MALKANI, KABIR QUAK 1 M E 0825 2.50 7.00 6.00 5.00 11.00 32 12 GINZBERG, JOSHUA DALT 1 M U UNR 2.00 10.50 5.50 7.00 10.00 23 13 BARTMANN, MAX DALT 1 M E 0683 2.00 10.00 5.00 6.00 10.00 31 14 CELLUM, ALEXANDER PS41 3 M U UNR 2.00 9.50 5.00 7.00 10.00 20 15 LAUFER, JACOB HUNT 1 M E 0737 2.00 9.00 5.00 5.00 6.00 8 16 SUGINO, CHRISTOPHER HUNT 1 M E 0878 2.00 7.50 4.00 5.00 10.00 17 17 MATSUZAKI, SHO HUNT 2 E 0783 2.00 7.50 3.50 4.00 10.00 15 18 ASCHERMAN, BENJAMIN RAMA 2 M E 0808 2.00 7.50 2.50 4.00 10.00 21 19 ASCHERMAN, JONATHAN RAMA 1 E 0736 2.00 5.50 2.50 4.00 10.00 12 20 LEVINE, GABRIEL HUNT E 0825 2.00 5.00 2.50 4.00 10.00 14 21 MILLAN, TANISHA CS70 3 F E 0811 2.00 4.50 2.50 3.00 10.00 24 22 BROWN, HARRISON BROW E 0674 1.50 9.00 6.00 4.00 8.00 6 23 LABOURETTE, ERIC DALT 1 M E 0901 1.50 8.00 5.50 5.00 8.00 27 24 HADDON, J D HUNT 3 M E 0546 1.00 8.00 5.00 4.00 7.00 30 24 RUSSELL, JAZMYN J HUNT F E 0559 1.00 8.00 5.00 4.00 7.00 4 26 SPARKS, WYATT BRON 3 M E 0919 1.00 7.50 4.50 2.00 7.00 2 27 SCHANKLER, THOMAS E 1012 1.00 7.50 4.50 1.00 7.00 26 28 PARRILLA, MEDINA CS70 3 E 0617 1.00 7.00 4.00 1.00 3.00 28 29 MAMDANI, ZOHRAN BANK 3 E 0522 1.00 6.00 3.00 2.00 3.00 22 30 DANNETT, JACOB BANK E 0725 1.00 6.00 3.00 0.00 3.00 13 31 KATZ, GEN BANK 2 E 0814 0.00 6.00 4.00 0.00 4.00 5 32 KIM, JONATHAN DALT 3 M E 0917 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
APRIL HUNTER TOURNAMENT -- RESERVE Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 7 1 COHEN, ELAD WAGN 6 M E 0883 4.00 8.50 7.50 10.00 16.00 3 2 BATEMAN, DANIEL BROW 6 M E 0906 3.50 8.50 7.50 8.50 14.00 1 3 KENGMANA, MICHAEL SSNY 2 M E 0983 3.50 8.50 6.50 9.00 14.00 2 4 MALKANI, KUNAL QUAK 4 E 0983 3.50 8.50 6.50 8.50 14.00 12 5 DEB-SEN, RAJEEV HMAN 4 M E 0794 3.00 9.50 7.50 8.00 13.00 5 6 LAUFER, WILLIAM HUNT 4 M E 0901 3.00 9.00 8.00 8.00 13.00 14 7 KENGMANA, DEVORAH TREV 4 F E 0757 3.00 7.50 6.50 7.00 13.00 6 8 ADAMOPOULOS, KONSTANTINPS6 2 M E 0891 2.50 11.50 10.50 8.00 11.00 18 9 DEKHMAN, PAUL MS67 6 M E 0730 2.50 9.50 7.50 7.00 11.00 11 10 SOTO, JOSHUA CS70 4 M E 0797 2.50 8.00 8.00 6.50 7.00 33 11 ELGORT, WARREN TRIN E 0732 2.50 7.50 6.50 5.50 11.00 10 12 ORIOL, KURT BROW 5 M E 0828 2.50 7.00 7.00 6.50 8.00 15 13 KEATING, DAVID BUCK 6 M E 0750 2.00 10.50 5.50 6.00 10.00 9 14 PRYOR, SAM BUCK 3 M E 0853 2.00 9.50 5.00 6.00 10.00 19 15 BUTLER, RORY P167 4 E 0727 2.00 9.00 4.50 5.00 10.00 13 16 BERMAN, ALEX TRIN E 0766 2.00 8.50 4.00 6.00 10.00 16 17 HAN, CHRISTOPHER LAB 4 M E 0739 2.00 8.50 4.00 6.00 9.00 17 18 RAULT, JOEY BUCK 6 E 0733 2.00 8.00 4.50 4.50 9.00 30 19 MENZIES, PATRICK HUNT 6 M E 0394 2.00 8.00 4.00 4.00 10.00 4 20 HAN, NICHOLAS LAB 2 M E 0903 2.00 7.50 3.50 5.00 10.00 20 21 MATSUZAKI, RYU HUNT 6 M E 0721 2.00 7.50 3.00 4.00 10.00 24 22 WEINBERG, CHELSEA HUNT 4 F E 0690 2.00 5.50 3.00 4.00 7.00 29 23 DENBURG, ABIGAIL DALT 4 F E 0424 1.50 4.00 2.00 1.00 4.00 26 24 PROCACCINO, GABRIEL PMCC 6 M E 0607 1.00 9.50 5.50 2.00 7.00 21 25 FRIEDMAN, ANDREW LAB 4 E 0721 1.00 8.50 5.00 3.00 7.00 32 26 RABIN, EVAN CHUL 4 E 0782 1.00 8.00 5.00 3.00 7.00 25 27 WEXLER, BEN E 0676 1.00 6.50 4.00 1.00 7.00 31 28 BEATTY, LAWRENCE CS70 E 0248 1.00 6.00 4.00 3.00 7.00 34 28 SEGAN, MAX HUNT E U UNR 1.00 6.00 4.00 3.00 7.00 28 30 NEKTALOV, BORIS XXXX E 0487 0.50 5.50 3.00 1.00 4.00 35 31 CHU, SIMON XXXX U UNR 0.50 2.00 0.00 1.50 1.00 22 32 BAKER, LEAH TREV 4 F E 0718 0.00 4.00 2.00 0.00 2.00 23 33 BHISE, ADITYA STBE 7 E 0699 0.00 4.00 1.00 0.00 2.00 27 34 CORTES, MICHAEL XXXX E 0578 0.00 3.00 1.00 0.00 2.00 8 35 GLICKSON, TOMMY LAB 4 M E 0855 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 36 35 LUCAS, JASON XXXX U UNR 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
APRIL HUNTER TOURNAMENT -- CHAMPIONSHIP Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 1 1 HARDING, ANDRE XXXX 11 B 1639 4.00 9.00 8.00 10.00 16.00 6 2 ARLUCK, JACOB HUNT 6 M D 1204 3.50 9.50 8.50 9.00 14.00 3 3 KNUDSEN, MARCEL L DALT 7 M D 1256 3.50 9.50 8.00 9.00 14.00 5 4 WEISSMANN, JORDAN HUNT 8 M D 1206 3.00 10.50 8.50 9.00 13.00 2 5 ROTHSTEIN, MAX PACK 3 M C 1463 3.00 9.50 8.00 7.00 13.00 21 6 LAI, KEVIN HUNT 3 M E 0935 3.00 8.00 7.00 6.00 13.00 7 7 PETROU, PHIL TRIN 7 M E 1168 2.50 10.50 8.50 7.00 11.00 17 8 WEIDMAN, JONATHAN HUNT 6 M E 1001 2.50 8.50 7.00 5.50 11.00 9 9 SINGH, BRIAN CS70 5 M E 1136 2.50 7.00 6.50 6.50 11.00 23 10 GRAY, KHADEEJAH HUNT 4 E 0911 2.50 6.50 5.50 5.00 11.00 12 11 MOONEY, TERENCE HUNT 4 M E 1054 2.50 6.00 6.00 4.50 9.00 18 12 KUMTHEKAR, ROHAN LMK 7 M E 0986 2.00 9.00 5.00 4.00 10.00 4 13 TANG, JAMES DALT 8 M D 1254 2.00 9.00 4.50 7.00 10.00 16 14 WHITEHEAD, IAN DALT 9 M E 1010 2.00 7.50 4.50 7.00 10.00 13 15 DANIEL, ANTHONY DALT 8 M E 1051 2.00 7.50 3.50 7.00 10.00 15 16 KAUSIK, VENKAT PS6 3 E 1013 2.00 6.50 2.50 3.00 10.00 14 17 DAPUL-WEBERMAN, SARAH HUNT 2 F E 1051 2.00 4.00 2.00 3.50 5.00 26 18 PUOPOLO, MICHAEL PS41 4 M E 0884 2.00 3.50 1.50 3.00 10.00 10 19 HOLDER-TONN, JEREMY HUNT 4 M E 1072 1.50 8.00 4.50 4.00 6.00 24 20 FEFFER, PHILIP HUNT 6 M E 0894 1.50 7.50 5.50 4.50 8.00 20 21 GOLANN, DOUGLAS BUCK 6 M E 0936 1.50 5.50 3.00 2.50 8.00 28 22 LEE, HOM XXXX 12 U UNR 1.50 5.00 2.50 4.50 6.00 8 23 DAVIS, BRAD CS70 5 M E 1167 1.00 9.50 5.50 4.00 7.00 19 24 HESS, ROBERT BROW 2 M E 0976 1.00 9.00 5.50 1.00 7.00 22 25 WHITE, STEVEN HUNT 4 M E 0920 1.00 8.50 6.00 3.00 7.00 27 26 MOORE, HAL HUNT 4 M E 0861 1.00 6.50 4.00 1.00 3.00 25 27 ROGERS, RAN-DE HUNT 5 E 0890 0.00 7.50 5.50 0.00 4.00 11 28 LUPATKIN, JASON HUNT 3 M E 1065 0.00 5.50 3.50 0.00 4.00

Tournament Director: Polly Wright
Pairings by PairPlus, Copyright, 1990, Jo Eglen





Privacy policy     /     Site Map