Tournament Results
HUNTER SCHOLASTIC #105

May 21, 2000

 

Choose a section to see the complete tournament charts.
The color highlighting indicates Trophy winners.

NOVICE K/1 SECTION
NOVICE 2/3 SECTION
PRIMARY SECTION
RESERVE SECTION
CHAMPIONSHIP SECTION

Back to
results menu



                    MAY HUNTER TOURNAMENT -- K/1            

                      Placement by Score/Ties  - Round  4

Pair Place     Name            Schl Gr/Sx Ct Ratg  Scr    Tie1  Tie2  Tie3  Tie4
                                                          Sol   MMed  Cum   Kash

  1    1 WEBER, HARRIS          HMAN K  M  E 0814  4.00   8.50  7.50 10.00 16.00
 14    2 KELMAN, JACOB          P183 1  M  U UNR   4.00   7.50  7.50 10.00 16.00
 26    3 CAHAN, JACOB           DALT 1  M  U UNR   3.00  10.50  9.50  9.00 13.00
 32    4 WEI, CHEN              HUNT       U UNR   3.00  10.50  9.00  9.00 13.00
  2    5 COOPERSTONE, ALEX      BICU 1  M  E 0729  3.00  10.00  8.00  8.00 13.00
 17    6 WOLF, MORGAN           DALT K  M  U UNR   3.00   8.00  7.00  6.00 13.00
 33    7 SHIMKO, EPHRAIM        MAND 1  M  U UNR   3.00   6.50  6.50  7.00  9.00
 31    8 HESS, PETER            BROW 1     U UNR   3.00   6.00  6.00  5.00  9.00
 12    9 HAN, ANDREW            HUNT K  M  U UNR   3.00   5.50  5.50  6.00 13.00
 16   10 DANIEL, ALEXANDER      HMAN K  M  U UNR   2.50  10.00  8.00  6.50 11.00
  4   11 MOORE, MAX             DALT K  M  U UNR   2.50   9.00  8.50  7.50 11.00
  9   12 LUPATKIN, DANIEL       PS9  1  M  U UNR   2.50   8.50  7.50  6.00 11.00
 19   13 MANIN, HARRY           HMAN K     U UNR   2.50   7.00  7.00  5.00 11.00
 23   14 TURNER, SAM            HMAN 1  M  U UNR   2.50   6.50  5.50  7.00 11.00 
 27   15 CAHAN, ELI             DALT       U UNR   2.00  10.00  5.00  5.00 10.00
 13   16 SULKOWITZ, EMMA        DALT 1     U UNR   2.00   8.50  4.50  7.00 10.00
 25   17 SZULANSKY, LUCAS       HUNT 1  M  U UNR   2.00   8.50  4.50  5.00 10.00
 10   18 LUBIN, ERIC            HMAN 1  M  U UNR   2.00   8.00  4.00  5.00 10.00
 22   19 SPAGNA, REID A         RIVD 1  M  U UNR   2.00   6.50  3.50  6.00 10.00
 24   20 HABERMAN, EVAN         HUNT K  M  U UNR   2.00   6.50  3.50  3.00 10.00
 28   21 JUDD, LIZZY            SWAL PK    U UNR   2.00   5.00  2.50  3.00 10.00
  6   22 LARSON, NIELS          DALT K  M  U UNR   1.50   7.50  5.00  4.00  8.00
 15   23 KOREN, TAMIR           HUNT PK M  U UNR   1.50   6.00  3.50  3.50  8.00
  5   24 VALVO, DANTE           DALT K  F  U UNR   1.50   4.50  2.00  3.50  8.00
  3   25 SCHOLZ, NICHOLAS       DALT 1  M  E 0401  1.00   9.00  6.50  4.00  7.00
  8   26 LIPPIN, ERIC           HUNT PK M  U UNR   1.00   9.00  6.00  3.50  6.00
 30   27 PARRINO, ROGER         P116 K     U UNR   1.00   8.50  5.50  4.00  7.00
 11   28 MOSCHETTI, PAUL        HUNT K  M  U UNR   1.00   7.50  4.50  3.00  7.00
 20   29 JOSEPHS, MATTHEW       P183 1  M  U UNR   1.00   7.50  3.50  1.00  7.00
 18   30 BORENSTEIN, GABBY      DALT 1     U UNR   0.50   7.00  4.50  0.50  5.00
 21   31 PEARLMAN, EMILY        HEWI 1     U UNR   0.50   4.50  1.50  2.00  3.00
 29   32 ROLFO, MATHIEU         HMAN       U UNR   0.00  10.50  6.50  0.00  4.00
  7   33 MAX, HANNAH            DALT 1  F  U UNR   0.00   7.50  5.00  0.00  4.00

MAY HUNTER TOURNAMENT -- NOVICE Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 3 1 ORWASHER, AARON RAMA 1 M E 0722 3.50 11.00 9.50 9.00 14.00 5 2 LOLOS, DAMIEN HUNT 3 E 0562 3.50 11.00 9.00 9.00 14.00 4 3 ZERVOUDAKIS, LAURA DALT 2 F E 0588 3.00 10.50 8.50 9.00 13.00 10 4 KRISHNAN, NIKHIL HUNT 2 M U UNR 3.00 8.50 7.50 7.00 13.00 18 5 HAKANOGLU, AVIVA DALT 2 U UNR 3.00 6.50 6.50 7.00 13.00 11 6 FILIPPATOS, THEA HUNT 2 F U UNR 3.00 6.00 6.00 8.00 13.00 17 7 SCHAECHTER, DANEEL HUNT 3 U UNR 2.50 6.00 6.00 7.00 11.00 7 8 BHISE, DEVIKA BREA 3 F E 0512 2.00 8.00 5.00 6.00 10.00 13 9 SCHUMACHER, GRIFFIN RIVD 1 M U UNR 2.00 8.00 5.00 5.00 10.00 14 10 WONG, MATTHEW BANK U UNR 2.00 8.00 3.50 4.00 10.00 1 11 KATZ, GEN BANK 2 E 0814 2.00 7.50 3.50 4.00 10.00 9 12 JOSEPHS, AARON P183 3 M U UNR 1.50 7.50 4.50 4.00 8.00 12 13 KELMAN, ELIZABETH P183 3 F U UNR 1.50 7.00 3.50 2.00 8.00 8 14 FOX-DICHTER, SOPHIE BANK 2 U UNR 1.50 5.50 2.50 2.00 8.00 6 15 MAMDANI, ZOHRAN BANK 3 E 0522 1.00 9.00 6.00 4.00 7.00 16 16 SILVERMAN, ANDREW STBE 2 U UNR 1.00 7.00 4.50 3.00 7.00 2 17 DANNETT, JACOB BANK 2 E 0725 0.00 10.00 7.00 0.00 4.00 15 18 FISHMAN, CLAIRE BANK 2 U UNR 0.00 7.00 5.00 0.00 4.00
MAY HUNTER TOURNAMENT -- PRIMARY Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 6 1 JUDD, DANIEL BICU 2 M E 0909 4.00 9.50 8.00 10.00 16.00 5 2 PARRINO, MARC P116 2 M E 0911 3.50 10.00 8.50 9.50 14.00 8 3 SUGINO, CHRISTOPHER HUNT 1 M E 0878 3.50 8.00 8.00 9.50 14.00 2 4 LUPATKIN, JASON HUNT 3 M E 1065 3.00 10.50 8.50 8.00 13.00 1 5 WEISBERGER, NICHOLAS WILS 1 M E 1128 3.00 8.50 8.00 8.00 13.00 18 6 BARTMANN, MAX DALT 1 M E 0683 3.00 7.50 7.50 5.00 9.00 14 7 NAGANATH, ADITYA BUCK 1 E 0748 3.00 7.00 7.00 6.00 13.00 19 8 COLMAN, MOLLY HUNT 3 F E 0631 2.50 8.50 7.50 7.50 11.00 4 9 KIM, JONATHAN DALT 3 M E 0917 2.50 8.50 7.50 6.50 11.00 11 10 SEIDMAN, DAVID P116 E 0820 2.00 9.00 4.50 6.00 10.00 15 10 LARSON, HARRY DALT 2 M E 0743 2.00 9.00 4.50 6.00 10.00 23 12 SHIMKO, ZEV MAND 3 M U UNR 2.00 8.50 4.50 5.00 10.00 12 13 YING, JR., WILLIAM PS6 1 E 0756 2.00 7.50 3.50 5.00 10.00 16 14 HANDORFF, PAUL P116 2 M E 0735 2.00 7.00 3.00 5.00 10.00 20 15 KNUDSEN, ELIOT DALT 3 M E 0630 1.50 9.50 5.50 4.50 8.00 9 16 CONDOS, STAVROS J JULI 3 M E 0837 1.50 6.50 4.50 3.50 8.00 10 17 GEISLER, JOSHUA RAMA 1 M E 0832 1.50 6.00 3.50 2.50 8.00 24 18 CELLUM, ALEXANDER PS41 3 M U UNR 1.50 5.50 3.50 3.50 8.00 21 19 RUSSELL, JAZMYN J HUNT F E 0559 1.50 5.00 2.50 3.50 6.00 17 20 HANFT, GIDEON HUNT 2 M E 0724 1.50 5.00 1.50 2.00 8.00 3 21 SCHANKLER, THOMAS BANK 2 E 1012 1.00 8.50 6.00 3.00 7.00 7 22 LABOURDETTE, ERIC DALT 1 M E 0901 1.00 8.00 5.50 3.00 7.00 13 23 FREEMAN, ERIC DALT 1 M E 0752 0.50 8.00 5.00 1.00 5.00 22 24 GINZBERG, JOSHUA DALT 1 M U UNR 0.00 9.50 6.00 0.00 4.00 25 25 SHIMKO, EITAN MAND 3 M U UNR 0.00 3.50 1.50 0.00 2.00
MAY HUNTER TOURNAMENT -- RESERVE Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 3 1 BATEMAN, DANIEL BROW 6 M E 0906 4.00 9.00 8.00 10.00 16.00 5 2 COHEN, ELAD WAGN 6 M E 0883 3.00 11.00 9.00 9.00 13.00 10 3 KENGMANA, DEVORAH TREV 4 F E 0757 3.00 9.50 8.00 7.00 13.00 9 4 TASAKI, SHOTA MIDS 4 E 0772 3.00 9.00 8.00 8.00 13.00 1 5 HARRIS, IAN WROC 7 E 1050 3.00 8.50 7.00 6.00 13.00 16 6 BEATTY, LAWRENCE CS70 E 0248 2.00 9.50 5.00 7.00 10.00 8 7 RABIN, EVAN CHUL 4 E 0782 2.00 9.00 5.00 5.00 10.00 6 8 PRYOR, SAM BUCK 3 M E 0853 2.00 9.00 4.00 5.00 10.00 4 9 ADAMOPOULOS, KONSTANTINPS6 2 M E 0891 2.00 6.50 3.50 5.00 10.00 7 10 FREEMAN, EMILY DALT 4 F E 0834 2.00 6.00 3.00 4.00 10.00 2 11 RAMASWAMI, DEEPAK LMAR 5 M E 0949 1.50 7.50 4.50 4.00 8.00 11 12 DEKHMAN, PAUL MS67 6 M E 0730 1.50 6.50 3.50 4.00 8.00 12 13 BHISE, ADITYA STBE 7 E 0699 1.00 8.50 4.50 3.00 7.00 17 14 JIANG, DAVID HUNT 7 U UNR 1.00 7.00 4.00 2.00 7.00 14 15 LIEBMAN, JOSHUA DALT 4 M E 0641 1.00 5.00 3.00 1.00 7.00 13 16 WEXLER, BEN BANK 5 E 0676 0.00 6.50 4.50 0.00 4.00 15 17 DENBURG, ABIGAIL DALT 4 F E 0424 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
MAY HUNTER TOURNAMENT -- CHAMPIONSHIP Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 9 1 HESS, ROBERT BROW 2 M E 0976 3.00 9.50 8.00 6.00 13.00 7 2 WHITEHEAD, IAN DALT 9 M E 1010 3.00 9.00 8.00 9.00 13.00 1 3 ROTHSTEIN, MAX PACK 3 M C 1463 3.00 8.00 7.50 7.00 13.00 10 4 LAI, KEVIN HUNT 3 M E 0935 2.50 8.00 7.00 5.00 11.00 12 5 FEFFER, PHILIP HUNT 6 M E 0894 2.50 7.00 6.50 6.00 11.00 4 6 DANIEL, ANTHONY DALT 8 M E 1051 2.50 6.50 6.00 5.00 11.00 3 7 MOONEY, TERENCE HUNT 4 M E 1054 2.50 5.00 5.00 5.50 9.00 5 8 VAIDYA, NIKHIL LMK 6 M E 1037 2.00 8.50 4.50 7.00 10.00 14 9 MACAWILI, KUMAR SCS 2 E 0653 1.50 8.50 5.50 5.00 8.00 6 10 KAUSIK, VENKAT PS6 3 E 1013 1.50 7.50 5.00 2.00 4.00 13 11 PUOPOLO, MICHAEL ANN 4 M E 0884 1.50 7.00 4.00 3.00 4.00 11 12 ZHAO, PARKER P128 K E 0924 1.50 5.00 2.50 2.50 4.00 8 13 KENGMANA, MICHAEL SSNY 2 M E 0983 0.50 9.00 6.00 1.50 5.00 2 14 PETROU, PHIL TRIN 7 M E 1168 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

Tournament Director: Polly Wright
Pairings by PairPlus, Copyright, 1990, Jo Eglen





Privacy policy     /     Site Map