Tournament Results
HUNTER SCHOLASTIC #106

September 24, 2000

 

Choose a section to see the complete tournament charts.
The color highlighting indicates Trophy winners.

NOVICE K/1 SECTION
NOVICE 2/3 SECTION
PRIMARY SECTION
RESERVE SECTION
CHAMPIONSHIP SECTION

Back to
results menu



                 SEPTEMBER HUNTER TOURNAMENT -- NOVICE K/1     

                      Placement by Score/Ties  - Round  4


Pair Place     Name            Schl Gr/Sx Ct Ratg  Scr    Tie1  Tie2  Tie3  Tie4
                                                          Sol   MMed  Cum   Kash

  1    1 WEI, CHEN              HUNT       E 0661  3.50   8.00  7.50  8.00 14.00
  9    2 HAN, ANDREW            HUNT 1  M  U UNR   3.00  10.00  8.50  9.00 13.00
  3    3 LARSON, ANDERS         GRAC PK    U UNR   3.00   9.50  7.50  6.00 13.00
  2    4 LARSON, NIELS          DALT 1  M  U UNR   2.50   9.00  8.00  6.00 11.00
  8    5 LIPPIN, ERIC           HUNT 1  M  U UNR   2.50   6.50  6.00  5.00 11.00
 14    6 BURKA, NICHOLAS        HUNT K     U UNR   2.50   4.50  4.50  4.00  7.00
  7    7 PARRINO, RJ            P116 1     U UNR   2.00  10.00  5.00  7.00 10.00
 12    8 MAZUREK, AVIVA         SAR        U UNR   2.00   8.50  4.50  5.50  9.00
  5    9 JUDD, LIZZY            SWAL PK    U UNR   2.00   7.00  4.00  4.50  5.00
 10   10 MOSCHETTI, PAUL        HUNT 1  M  U UNR   2.00   6.00  3.00  6.00 10.00 
  4   11 BLEUEL, JUSTIN         RIPP K     U UNR   1.00   8.00  4.50  0.00  3.00
 13   12 FABRIZIO, DANIEL       P116 1     U UNR   1.00   7.00  4.50  4.00  7.00
  6   13 KOREN, TAMIR           HUNT K  M  U UNR   1.00   5.50  3.00  1.00  3.00
 11   14 LUTVAK, SPENCER        HUNT 1     U UNR   0.00   0.00  0.00  0.00  0.00

SEPTEMBER HUNTER TOURNAMENT -- NOVICE 2/3 Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 1 1 SHIMKO, EPHRAIM MAND 2 M E 0828 4.00 8.00 7.00 10.00 16.00 8 2 CAHAN, JACOB DALT 2 M U UNR 3.00 8.50 7.50 6.00 13.00 10 3 SILVERMAN, ANDREW STBE 3 U UNR 3.00 7.50 6.00 8.00 13.00 11 4 CAHAN, ELI DALT U UNR 3.00 3.50 3.50 6.00 13.00 5 5 ZERVOUDAKIS, LAURA DALT 3 F E 0588 2.00 10.50 5.00 7.00 10.00 2 6 BROWN, ALEX CORL 2 E 0707 2.00 10.00 5.00 6.00 10.00 3 7 EAMES, LEE STEV 3 E 0623 2.00 8.50 4.50 5.00 10.00 4 8 LUPATKIN, DANIEL PS9 2 M E 0591 1.50 10.50 7.50 4.50 8.00 12 9 AKONNOR, MARLEY HUNT 3 U UNR 1.50 5.50 3.50 2.50 8.00 7 10 BLEUEL, NICOLE RIPP 3 U UNR 1.00 9.00 5.00 4.00 7.00 9 11 DORNER, BLAIR HUNT 2 U UNR 1.00 8.00 5.00 1.00 7.00 6 12 REISS, TYLER STEV 2 U UNR 0.00 6.50 3.50 0.00 4.00
SEPTEMBER HUNTER TOURNAMENT -- PRIMARY Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 16 1 HANDORFF, PAUL P116 3 M E 0801 4.00 11.00 9.00 10.00 16.00 3 2 PARRINO, MARC P116 3 M E 0941 4.00 8.50 7.50 10.00 16.00 1 3 LIEBESKIND, LEO HUNT 2 M E 1020 3.00 9.50 8.50 8.00 13.00 4 4 CHENFELD, LEN HUNT 3 M E 0923 3.00 8.50 8.00 6.00 13.00 6 5 ZHENG, JIM E 0886 3.00 8.50 7.50 9.00 13.00 10 6 WEBB, JOSEPH RIPP 2 E 0861 3.00 7.50 7.00 7.00 13.00 27 7 BERKMAN, SPENCER P116 3 E 0873 3.00 7.00 6.00 7.00 13.00 18 8 SCHANKLER, THOMAS BANK 3 E 0772 2.50 7.50 7.50 6.00 11.00 8 9 PRICE, GORDON RIPP 2 E 0868 2.50 7.00 6.00 5.00 11.00 20 10 THOMPSON, ELIOT P116 3 M E 0766 2.50 4.50 4.50 7.00 11.00 21 11 LABOURDETTE, ERIC DALT 2 M E 0759 2.00 12.50 6.00 7.00 10.00 11 12 VURAL, COREY HUNT 2 E 0842 2.00 10.00 5.00 7.00 10.00 12 13 GINZBERG, JOSHUA DALT 2 M E 0822 2.00 9.00 5.00 5.00 10.00 9 14 SEIDMAN, DAVID P116 E 0865 2.00 7.00 3.00 5.00 10.00 24 15 HANFT, GIDEON HUNT 3 M E 0710 2.00 6.50 4.00 4.00 10.00 13 16 COOPERSTONE, ALEX BICU 2 M E 0820 2.00 6.50 3.00 3.00 10.00 26 17 LUCIANO, DAVID P116 3 E 0541 2.00 6.00 3.00 5.00 10.00 14 18 LAUFER, JACOB HUNT 2 M E 0818 1.00 9.00 6.00 4.00 7.00 22 18 FREEMAN, ERIC DALT 2 M E 0718 1.00 9.00 6.00 4.00 7.00 15 20 WEBER, HARRIS HMAN 1 M E 0809 1.00 8.00 5.00 2.00 7.00 23 21 BROWNE, SAM DALT 2 M E 0713 1.00 8.00 5.00 0.00 3.00 17 22 BARTMANN, MAX DALT 2 M E 0793 1.00 7.50 3.50 1.00 7.00 2 23 DANIEL, ALEXANDER HMAN 1 M E 0959 1.00 6.50 4.00 3.00 7.00 19 24 LEVINE, GABRIEL HUNT E 0768 1.00 6.50 3.50 2.00 6.00 25 25 FABRIZIO, TOMMY P116 E 0652 0.50 6.50 4.00 2.00 5.00 5 26 DRUCKER, FORREST RIPP 3 M E 0903 0.00 8.00 5.50 0.00 4.00 7 27 GEISLER, JOSHUA RAMA 2 M E 0884 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
SEPTEMBER HUNTER TOURNAMENT -- RESERVE Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 16 1 NOYOLA, MARIO MOTT 7 E 0564 4.00 8.00 7.00 10.00 16.00 3 2 DEB-SEN, RAJEEV HMAN 5 M E 0916 3.00 10.50 9.00 9.00 13.00 4 3 HODES, SPENCER HUNT 4 M E 0904 3.00 10.00 9.00 8.00 13.00 6 4 FREEMAN, EMILY DALT 5 F E 0865 3.00 9.00 7.00 7.00 13.00 5 5 MAINA, WACIUMA MOTT 7 E 0893 3.00 8.00 7.00 8.00 13.00 14 6 REYES, ANDY MOTT 7 E 0626 3.00 8.00 7.00 7.00 13.00 20 7 FRANCO, STEVEN MOTT U UNR 3.00 7.50 6.50 8.00 13.00 9 8 COLMAN, MOLLY HUNT 4 F E 0829 2.00 9.00 5.00 6.00 10.00 1 9 HOFFMAN, ETHAN PS6 4 M E 0951 2.00 8.50 5.00 5.00 10.00 13 10 TIBURCIO, HARRY MOTT 7 E 0696 2.00 8.50 4.50 5.00 10.00 11 11 SHIMKO, EITAN MAND 4 M E 0708 2.00 7.50 4.00 4.00 10.00 12 12 HADDON, J D HUNT 4 M E 0707 2.00 7.50 3.50 4.00 10.00 10 13 HESS, ALEXANDRE BIRC 5 E 0709 2.00 7.00 3.00 5.00 10.00 7 14 MOORE, HAL HUNT 5 M E 0857 2.00 5.50 2.50 4.00 6.00 22 15 ALARCON, EDGAR MOTT U UNR 2.00 5.50 2.50 2.00 6.00 15 16 SUKHU, DHEERAJ CS70 5 E 0580 2.00 5.00 2.00 2.00 2.00 2 17 KIM, JONATHAN DALT 4 M E 0941 1.00 11.00 7.00 4.00 7.00 8 18 SHIMKO, ZEV MAND 4 M E 0852 1.00 8.50 5.50 2.00 7.00 21 19 GALLEGOS, CLEVER MOTT U UNR 1.00 8.50 4.50 2.00 7.00 18 20 FABRIZIO, MICHAEL P116 4 E 0410 1.00 4.50 2.50 0.00 3.00 19 21 ZHANG, YIWEI WAGN 6 U UNR 0.50 4.50 2.50 1.50 3.00 17 22 IGNAT, ANDREI HUNT 7 M E 0550 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
SEPTEMBER HUNTER TOURNAMENT -- CHAMPIONSHIP Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 1 1 ROTHSTEIN, MAX PACK 4 M D 1367 4.00 8.00 6.50 10.00 16.00 2 2 HIDALGO, ANTHONY MOTT 7 D 1248 3.00 9.00 8.00 9.00 13.00 3 3 MOLINA, JOHNNY MOTT 7 E 1128 3.00 7.50 6.00 6.00 13.00 5 4 JUDD, DANIEL BICU 3 M E 1106 3.00 6.50 5.50 6.00 13.00 4 5 HESS, ROBERT BROW 3 M E 1122 3.00 6.00 5.00 6.00 13.00 17 6 NUNEZ, CHRISTIAN MOTT 7 M E 0972 2.00 12.00 6.00 7.00 10.00 16 7 SUGINO, CHRISTOPHER HUNT 2 M E 0974 2.00 9.00 5.00 5.00 10.00 12 8 KUMTHEKAR, ROHAN LMK 8 M E 1003 2.00 9.00 4.50 7.00 10.00 6 9 VAIDYA, NIKHIL LMK 7 M E 1068 2.00 8.00 3.50 5.00 10.00 18 10 KAUSIK, VENKAT PS6 4 E 0928 2.00 7.50 3.50 3.50 5.00 7 11 LAI, KEVIN HUNT 4 M E 1061 2.00 7.00 3.50 5.50 9.00 9 12 MOONEY, TERENCE HUNT 5 M E 1058 2.00 6.00 3.00 4.00 7.00 14 13 LUPATKIN, JASON HUNT 4 M E 0991 1.50 9.50 6.50 4.50 8.00 15 14 HANFT, PAUL COMP 6 M E 0986 1.50 9.50 5.50 4.50 8.00 19 15 LAUFER, WILLIAM HUNT 5 M E 0913 1.50 8.00 5.00 4.50 8.00 10 16 DAPUL-WEBERMAN, SARAH HUNT 3 F E 1038 1.50 7.00 5.00 2.50 8.00 11 17 ARNOLD, MARC TYLER COLG 2 M E 1025 1.50 6.00 4.00 2.50 8.00 13 18 MALKANI, KUNAL QUAK 5 E 0997 1.00 9.50 6.50 1.00 7.00 8 19 MC CASKILL, KHALID HUNT 3 M E 1060 1.00 8.00 5.00 3.00 7.00 20 20 ALARCON, EDGAR MOTT U UNR 0.00 1.50 0.00 0.00 1.00 21 21 FABRIZIO, MICHAEL P116 4 E 0410 0.00 1.00 0.00 0.00 1.00

Tournament Director: Polly Wright
Pairings by PairPlus, Copyright, 1990, Jo Eglen





Privacy policy     /     Site Map