Tournament Results
HUNTER SCHOLASTIC #107

November 5, 2000

 

Choose a section to see the complete tournament charts.
The color highlighting indicates Trophy winners.

NOVICE K/1 SECTION
NOVICE 2/3 SECTION
PRIMARY SECTION
RESERVE SECTION
CHAMPIONSHIP SECTION

Back to
results menu



                  NOVEMBER HUNTER TOURNAMENT -- K/1 NOVICE     

                      Placement by Score/Ties  - Round  4


Pair Place     Name            Schl Gr/Sx Ct Ratg  Scr    Tie1  Tie2  Tie3  Tie4
                                                          Sol   MMed  Cum   Kash

  2    1 WEI, CHEN              HUNT       E 0661  4.00  10.50  8.50 10.00 16.00
 15    2 DOYLE, SHELDAN B       GRAH 1     U UNR   3.50   8.00  6.50  8.00 14.00
 26    3 WACHT, ELIAS           PS6        U UNR   3.00  10.50  9.50  9.00 13.00
 27    4 KARP, JUSTIN           HMAN PK    U UNR   3.00   9.00  7.50  8.00 13.00
 19    5 SIMON, JAKE            LRED       U UNR   3.00   8.00  7.00  7.00 13.00
 12    6 JUDD, LIZZY            SWAL K     U UNR   3.00   8.00  7.00  6.00 13.00
 22    7 STAMELL, JAKE          BUCK 1     U UNR   3.00   7.50  7.50  8.00 13.00
  1    8 PARRINO, RJ            P116 1     E 1123  2.50  10.00  8.00  6.50 11.00
  5    9 TAIBLESON, CORY        HMAN 1     U UNR   2.50   9.50  8.00  7.50 11.00
 17   10 MANUN, HARRISON        HMAN 1     U UNR   2.50   9.00  8.00  5.00 11.00
  8   11 BRODHEIM, ADAM         HUNT 1     U UNR   2.50   8.50  7.00  6.00 11.00
 30   12 LESSEN, ZACHARY        SOLO       U UNR   2.50   8.00  7.00  6.00 11.00
 18   13 KOREN, TAMIR           HUNT K  M  U UNR   2.50   8.00  6.50  6.50 11.00 
 29   14 GOODSPEED, STEPHEN     BUCK       U UNR   2.00  11.00  5.50  7.00 10.00
  9   15 MOUBAYED, DANI         HUNT 1     U UNR   2.00   8.50  5.00  6.00 10.00
  3   16 ROLFO, MATHIEU         HMAN 1     E 0477  2.00   8.50  4.00  5.00 10.00
 16   17 HABERMAN, EVAN         HUNT 1  M  U UNR   2.00   6.50  3.50  3.00 10.00
 25   18 LARSON, NIELS          DALT 1  M  U UNR   2.00   4.50  2.00  3.00 10.00
  7   19 MAZUREK, AVIVA         SAR        U UNR   1.50   9.50  6.00  4.00  8.00
 28   20 SHELL, LILY            HUNT       U UNR   1.50   8.50  5.00  5.50  8.00
 24   21 SPIVACK, WILLIAM       RAMA 1     U UNR   1.50   6.50  4.00  3.50  8.00
 21   22 BURKA, NICHOLAS        HUNT K     U UNR   1.50   6.00  3.50  4.00  8.00
 20   23 LUTVAK, SPENCER        HUNT 1     U UNR   1.50   6.00  3.50  3.50  8.00
 14   24 WONG, KILY             HUNT       U UNR   1.50   4.00  2.00  2.50  8.00
 11   25 GETZ, ALEC             HUNT 1     U UNR   1.00  10.50  7.50  3.00  7.00
 23   26 GLOVIN, GRANT          HUNT       U UNR   1.00   8.00  5.00  4.00  7.00
  4   27 LIPPIN, ERIC           HUNT 1  M  U UNR   1.00   7.50  4.50  1.00  7.00
 10   28 TASAKI, TATSUYA        MIDS K     U UNR   0.50   6.50  4.50  1.50  5.00
  6   29 LYNCH, BOAT            HUNT 1     U UNR   0.00   7.50  4.50  0.00  4.00
 13   30 PONTEROTTO, CHRISTOPHERMARG 1     U UNR   0.00   6.00  4.50  0.00  4.00

NOVEMBER HUNTER TOURNAMENT -- 2/3 NOVICE Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 3 1 HESS, PETER BROW 2 E 0317 4.00 8.50 8.00 10.00 16.00 13 2 MORAN, JAKE P116 2 U UNR 3.00 10.50 8.50 7.00 13.00 2 3 SCHOLZ, NICHOLAS DALT 2 M E 0585 3.00 10.00 9.00 9.00 13.00 14 4 TURNER, SAM HMAN 2 M U UNR 3.00 8.50 7.00 6.00 13.00 19 5 SZULANSKY, LUCAS HUNT 2 M U UNR 3.00 8.00 7.00 7.00 13.00 7 6 LUBIN, ERIC HMAN 2 M U UNR 3.00 6.50 6.00 6.00 13.00 23 7 BLAKEMAN, ARLEN BROW U UNR 3.00 5.00 5.00 5.00 9.00 18 8 CAHAN, JACOB DALT 2 M U UNR 2.50 9.50 7.50 7.50 11.00 11 9 HAN, ANDREW HUNT 1 M U UNR 2.50 8.00 7.00 6.50 11.00 12 10 GORDON, JACOB P116 2 U UNR 2.00 10.00 5.00 7.00 10.00 1 11 SPAGNA, REID A RIVD 2 M E 0788 2.00 9.50 5.50 4.00 10.00 6 12 GERING, DYLAN COLG U UNR 2.00 9.00 5.00 5.00 10.00 17 13 PECORARI, JOHN CARLO P116 U UNR 2.00 9.00 4.00 7.00 10.00 22 14 CAHAN, ELI DALT U UNR 2.00 7.00 3.00 5.00 10.00 24 15 SULKOWITZ, EMMA DALT 2 U UNR 2.00 7.00 3.00 4.00 10.00 8 16 SILVERMAN, ANDREW STBE 3 U UNR 1.50 6.50 3.50 3.50 6.00 16 17 FRANK, JORDON P116 2 U UNR 1.00 9.00 6.00 4.00 7.00 15 18 COLES, KATHERINE RIVD U UNR 1.00 8.00 4.00 0.00 3.00 10 19 CARAVELLO, STEPHANIE P217 3 U UNR 1.00 7.50 5.00 3.00 7.00 9 20 NEUHAS, BENJAMIN LRED 3 U UNR 1.00 7.50 4.50 4.00 7.00 20 21 DORNER, BLAIR HUNT 2 U UNR 1.00 6.00 4.00 1.00 7.00 4 22 AKONNOR, MARLEY HUNT U UNR 1.00 5.50 3.50 2.00 7.00 21 23 VITAYAKUMAR, PAVITHRA RIVD U UNR 1.00 3.00 2.00 1.00 3.00 5 24 SAMSE, SKYE PRIN 2 U UNR 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
NOVEMBER HUNTER TOURNAMENT -- PRIMARY Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 6 1 GEISLER, JOSHUA RAMA 2 M E 0884 4.00 10.00 9.00 10.00 16.00 9 2 YAMADA, CONNOR HUNT 2 M E 0860 4.00 9.50 8.00 10.00 16.00 22 3 WILLIAMS, JONATHAN HUNT E 0766 3.00 10.50 9.50 9.00 13.00 28 4 FREEMAN, ERIC DALT 2 M E 0731 3.00 10.00 8.00 8.00 13.00 17 5 LAUFER, JACOB HUNT 2 M E 0818 3.00 9.50 8.00 7.00 13.00 18 6 PROCTOR, COLLIN RIPP 2 E 0800 3.00 9.00 9.00 8.00 13.00 10 7 MAZUREK, YOSSI SAR 3 E 0848 3.00 9.00 8.00 9.00 13.00 3 8 NAGANATH, ADITYA BUCK 2 E 0953 3.00 8.50 7.50 7.00 13.00 7 9 BERKMAN, SPENCER P116 3 E 0873 3.00 8.00 7.00 6.00 13.00 13 10 LEVE, NITAI P116 E 0836 3.00 7.50 6.50 7.00 13.00 1 11 LIU, EDWARD QUAK 3 M E 0994 2.50 9.50 7.50 6.00 11.00 5 12 DRUCKER, FORREST RIPP 3 M E 0903 2.50 8.50 7.50 8.00 11.00 16 13 GINZBERG, JOSHUA DALT 2 M E 0822 2.50 7.50 7.50 8.00 11.00 20 14 BARTMANN, MAX DALT 2 M E 0785 2.50 6.50 6.50 5.00 11.00 27 15 ZHENG, LUCAS PS89 E 0738 2.00 9.50 5.50 5.00 10.00 32 16 MURPHY, KEVIN COLG E 0624 2.00 9.50 4.50 6.00 10.00 11 17 VURAL, COREY HUNT 2 E 0842 2.00 9.00 4.50 6.00 10.00 8 18 WEBB, JOSEPH RIPP 2 E 0861 2.00 8.00 5.00 5.00 10.00 24 19 SCHANKLER, THOMAS BANK 3 E 0758 2.00 8.00 4.00 5.00 10.00 34 20 LUCIANO, DAVID P116 3 E 0565 2.00 7.00 3.50 7.00 10.00 12 21 ASCHERMAN, JONATHAN RAMA 2 E 0838 2.00 7.00 3.00 5.00 10.00 4 22 SCHUMACHER, GRIFFIN RIVD 2 M E 0937 2.00 6.00 3.00 4.00 10.00 15 22 ASCHERMAN, BENJAMIN RAMA 3 M E 0828 2.00 6.00 3.00 4.00 10.00 21 24 LEVINE, GABRIEL HUNT E 0768 2.00 6.00 2.50 4.00 9.00 29 25 BROWNE, SAM DALT 2 M E 0713 1.50 8.50 4.50 3.50 8.00 31 26 BRATSAFOLIS, BRANDON COLG 1 E 0643 1.50 7.50 4.50 3.50 8.00 2 27 DANIEL, ALEXANDER HMAN 1 M E 0959 1.50 6.50 4.00 3.00 4.00 38 28 GITTLEMAN, TIELA RIPP U UNR 1.50 6.00 3.00 2.00 8.00 23 29 LABOURDETTE, ERIC DALT 2 M E 0759 1.00 9.50 6.50 3.00 7.00 26 30 FILIPPATOS, THEA HUNT 3 F E 0746 1.00 7.50 5.00 2.00 7.00 30 31 KELMAN, JACOB P183 2 M E 0645 1.00 7.50 4.50 3.00 7.00 33 32 MICHAEL, BALIN C RIPP 3 E 0613 1.00 7.50 4.50 2.00 7.00 19 33 HALL, FREDDIE RIPP 2 E 0797 1.00 6.50 3.50 2.00 7.00 25 34 PRICE, GORDON RIPP 2 E 0755 1.00 6.50 2.50 1.00 7.00 35 35 KESSLER, STEPHEN BROW U UNR 1.00 6.00 2.00 4.00 5.00 36 36 BURKE, JOHN RIPP U UNR 0.00 8.00 5.50 0.00 4.00 37 37 COHEN, ZACHARY RAMA 1 U UNR 0.00 7.50 4.50 0.00 4.00 14 38 SHIMKO, EPHRAIM MAND 2 M E 0828 0.00 4.00 2.00 0.00 3.00
NOVEMBER HUNTER TOURNAMENT -- RESERVE Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 1 1 ROMA, GIANCARLO T BCAR 4 E 0950 4.00 8.50 7.50 10.00 16.00 5 1 PARRINO, MARC P116 3 M E 0922 4.00 8.50 7.50 10.00 16.00 4 3 CHENFELD, LEN HUNT 3 M E 0923 3.50 8.00 6.50 8.50 14.00 16 4 HAVELES, HARRY P COLL 4 M E 0831 3.00 12.00 10.00 9.00 13.00 8 5 HODES, SPENCER HUNT 4 M E 0904 3.00 10.50 8.50 9.00 13.00 2 6 ALISBERG, WILLIAM GCDS 6 M E 0938 3.00 10.00 8.50 8.00 13.00 6 7 LAUFER, WILLIAM HUNT 5 M E 0913 3.00 8.00 7.00 6.00 13.00 17 8 COLMAN, MOLLY HUNT 4 F E 0829 3.00 7.50 7.00 7.50 12.00 23 9 HANDORFF, PAUL P116 3 M E 0796 3.00 7.50 7.00 6.00 13.00 37 10 CELLUM, ALEXANDER PS41 4 M E 0650 3.00 7.50 6.50 6.00 13.00 9 11 GLICKSON, TOMMY LAB 5 M E 0895 3.00 6.00 5.50 7.00 13.00 27 12 KEATING, DAVID BUCK 7 M E 0768 2.50 11.50 9.00 7.50 11.00 12 13 TASAKI, SHOTA MIDS 5 E 0857 2.50 11.00 9.00 7.50 11.00 20 14 JAYARAMAN, VINODH LAB 5 M E 0816 2.50 9.00 8.50 7.50 11.00 19 15 FREEMAN, EMILY DALT 5 F E 0827 2.50 8.50 7.50 6.50 11.00 11 16 MOORE, HAL HUNT 5 M E 0857 2.50 8.50 7.00 7.00 11.00 39 17 WESTLING, TEDDY LAB 5 E 0528 2.50 8.00 7.50 5.00 11.00 3 18 SCOTT, ANDREW BROW 5 M E 0928 2.00 9.50 5.00 6.00 10.00 31 19 ZAMPAGLIONE, GERARDO COLL 4 E 0750 2.00 9.50 4.50 6.00 10.00 21 20 MINKOFF, BENJAMIN RIVD 6 M E 0815 2.00 9.00 5.00 5.00 10.00 25 21 ARTHUR, ALEX COLL 4 E 0786 2.00 8.50 4.00 5.00 10.00 29 22 MATSUZUKI, DAN QUAK 5 M E 0763 2.00 8.00 4.50 5.00 10.00 10 23 SEIDMAN, DAVID P116 E 0865 2.00 8.00 4.00 4.00 10.00 22 24 GILES, ROBERT CUNN 6 E 0797 2.00 8.00 3.00 4.00 10.00 7 25 PRYOR, SAM BUCK 4 M E 0905 2.00 7.50 3.50 5.00 10.00 18 26 FUKUI, ISAMU HUNT 5 E 0828 2.00 7.00 3.00 5.00 10.00 33 27 BAXTER, RYAN HUNT 5 M E 0729 2.00 6.00 3.00 3.00 10.00 42 28 TORCHIA, DILLON LAB 4 E 0316 2.00 5.00 2.50 4.00 10.00 32 29 LEIBOWITZ, ADAM RIVD 6 M E 0748 1.50 10.00 6.50 5.00 8.00 13 30 SHIMKO, ZEV MAND 4 M E 0852 1.50 8.00 5.00 4.00 8.00 35 31 FERNANDEZ, ANDRES D P116 3 M E 0703 1.50 7.50 5.00 4.00 8.00 26 32 STRAUSS-SWANSON, CHARLOP217 5 E 0781 1.00 10.00 6.00 3.00 7.00 14 33 KWOK, KEVIN GRAC 4 M E 0845 1.00 9.00 5.00 4.00 7.00 24 34 GOLDEN, JAHN HUNT 5 M E 0796 1.00 8.00 5.00 2.00 7.00 28 35 THOMPSON, ELIOT P116 3 M E 0766 1.00 7.00 4.00 3.00 7.00 41 36 KHAN, MICHAEL P116 4 E 0325 1.00 6.50 4.00 0.00 3.00 38 37 IGNAT, ANDREI HUNT 7 M E 0550 1.00 6.00 3.50 2.00 7.00 15 38 GREENSTEIN, IKE SAR 4 M E 0835 1.00 6.00 3.00 4.00 6.00 34 39 SHIMKO, EITAN MAND 4 M E 0708 1.00 5.00 3.00 2.00 7.00 36 40 BAKER, LEAH TREV 5 F E 0684 1.00 4.50 2.50 1.00 7.00 44 41 WOODS, DAVID NYSD U UNR 1.00 4.00 2.00 2.00 4.00 30 42 KELMAN, ELIZABETH P183 4 F E 0763 0.50 8.00 5.00 0.50 5.00 43 43 TAIBLESON, REMI HMAN 5 U UNR 0.50 7.50 4.50 1.50 3.00 40 44 DENBURG, ABIGAIL DALT 5 F E 0417 0.00 5.00 3.00 0.00 4.00
NOVEMBER HUNTER TOURNAMENT -- CHAMPIONSHIP Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 1 1 ZLETZ, MICHAEL HUNT 5 M D 1360 3.50 6.50 6.50 7.50 12.00 3 2 PRESSMAN, LEIF MAMA 6 M E 1140 3.00 10.50 8.50 8.00 13.00 6 3 HESS, ROBERT BROW 3 M E 1122 3.00 9.50 8.50 9.00 13.00 8 4 DAPUL-WEBERMAN, SARAH HUNT 3 F E 1072 3.00 7.50 6.50 7.00 13.00 5 5 BORES, ALEXANDER PS6 4 E 1125 3.00 7.50 6.50 6.00 13.00 12 6 KUMTHEKAR, ROHAN LMK 8 M E 1049 2.50 8.50 7.50 5.00 11.00 9 7 LAI, KEVIN HUNT 4 M E 1061 2.50 8.50 7.00 7.50 11.00 11 8 MOONEY, TERENCE HUNT 5 M E 1058 2.50 7.00 7.00 6.50 9.00 2 9 PETROU, PHIL TRIN 8 M E 1198 2.50 7.00 6.00 5.00 11.00 18 10 ROGERS, RAN-DE HUNT 6 E 0952 2.00 8.00 4.00 4.00 10.00 19 11 JOFE, ALEXANDER PS6 5 M E 0943 2.00 7.00 3.50 5.00 10.00 13 12 SUGINO, CHRISTOPHER HUNT 2 M E 1024 2.00 7.00 3.00 4.00 10.00 21 13 KAUSIK, VENKAT CAED 4 E 0928 2.00 6.50 3.50 4.00 10.00 22 14 MACAWILI, KUMAR SCS 3 E 0812 2.00 6.00 3.00 4.00 6.00 15 15 GOLANN, DOUGLAS BUCK 7 M E 1017 1.50 9.50 6.00 5.50 8.00 4 16 JUDD, DANIEL BICU 3 M E 1139 1.50 7.00 4.50 5.50 8.00 7 17 HOLDER-TONN, JEREMY HUNT 5 M E 1109 1.50 7.00 4.00 4.50 4.00 10 18 MC CASKILL, KHALID HUNT 3 M E 1060 1.00 9.00 6.00 4.00 7.00 20 19 MATSUZUKI, RIKI SCAR 9 M E 0939 1.00 6.50 4.00 2.00 7.00 14 20 LIEBESKIND, LEO HUNT 2 M E 1020 0.00 6.50 4.50 0.00 4.00 17 21 BROWN, NOAH TRIN 10 E 0959 0.00 5.00 2.00 0.00 2.00 16 22 HANFT, PAUL COMP 6 M E 0967 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

Tournament Director: Polly Wright
Pairings by PairPlus, Copyright, 1990, Jo Eglen





Privacy policy     /     Site Map