Tournament Results
HUNTER SCHOLASTIC #100

November 14, 1999

Choose a section to see the complete tournament charts.
The color highlighting indicates Trophy winners.

NOVICE K/1 SECTION
NOVICE 2/3 SECTION
PRIMARY SECTION
RESERVE SECTION
CHAMPIONSHIP SECTION

Back to
results menu




                  NOVEMBER HUNTER TOURNAMENT -- NOVICE K/1     

                      Placement by Score/Ties  - Round  4


Pair Place     Name            Schl Gr/Sx Ct Ratg  Scr    Tie1  Tie2  Tie3  Tie4
                                                          Sol   MMed  Cum   Kash

  8    1 KELMAN, JACOB          P183 1  M  U UNR   3.50   9.00  7.50  9.00 14.00
 16    2 ALEJANDRO, NICHOLAS    CS70 1  M  U UNR   3.50   8.50  7.50  8.50 14.00
  4    3 GINZBERG, JOSHUA       DALT 1  M  U UNR   3.50   7.50  7.00  9.00 14.00
 12    4 KATZ, BRANDON          DALT 1     U UNR   3.00   9.00  8.00  9.00 13.00
  6    5 SZULANSKY, LUCAS       HUNT 1  M  U UNR   3.00   9.00  8.00  8.00 13.00
 10    6 FREEMAN, ERIC          DALT 1  M  U UNR   3.00   8.00  6.50  7.00 13.00
 19    7 SCHOLZ, NICHOLAS       DALT 1  M  U UNR   2.50   6.00  5.50  6.00 11.00
  1    8 BROWNE, SAM            DALT 1  M  U UNR   2.00   9.00  4.50  6.00 10.00
  2    9 WILLIAMS, JONATHAN     HUNT 1     U UNR   2.00   9.00  4.50  5.00 10.00
 13   10 LABOURETTE, ERIC       DALT 1  M  U UNR   2.00   8.00  3.50  5.00 10.00
 20   11 LAMBROS, JAMES         HUNT 1  M  U UNR   2.00   7.00  3.50  5.00  6.00
  7   12 LUPATKIN, DANIEL       PS9  1  M  U UNR   2.00   7.00  3.00  4.00 10.00
  5   13 WHITE, KRISTIN         HUNT 1  F  U UNR   1.50   9.50  6.50  4.50  8.00
 18   14 STEIN, ALEX            RAMA 1  M  U UNR   1.50   8.50  5.00  3.50  8.00
 11   15 CHIN FONG, ALEXANDER   HUNT 1  M  U UNR   1.50   5.00  3.00  2.00  8.00
  9   16 HABERMAN, EVAN         HUNT K  M  U UNR   1.00  10.00  6.50  3.50  6.00
  3   17 KUPFERBERG, CHARLES    SOLO 1  M  U UNR   1.00   8.00  5.00  2.00  7.00
 14   18 CAHAN, JACOB           DALT       U UNR   1.00   7.00  4.00  1.50  6.00
 15   19 PAULINO, ANGELA        CS70       U UNR   0.50   7.50  4.00  0.50  5.00
 17   20 STEINBERG, LENA        RAMA 1     U UNR   0.50   5.50  3.00  1.50  3.00
 

NOVEMBER HUNTER TOURNAMENT -- NOVICE 2/3 Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 17 1 SCHRECK, JESSE DALT 2 U UNR 4.00 11.00 9.00 10.00 16.00 26 2 RUSSELL, JASZMYNE HUNT F U UNR 3.50 8.00 7.00 8.00 14.00 19 3 LAUFER, JACOB HUNT U UNR 3.00 10.00 9.00 9.00 13.00 12 4 GOLDSTEIN, ARYEH RAMA 2 M U UNR 3.00 9.50 8.00 8.00 13.00 21 5 BARTMANN, MAX DALT 1 M U UNR 3.00 8.00 7.00 8.00 13.00 7 6 MAHER, THOMAS HUNT 2 M U UNR 3.00 7.50 7.50 6.00 13.00 14 7 HAKANOGLU, AVIVA DALT 2 U UNR 2.50 10.00 8.50 7.00 11.00 2 8 ROBB, ALICE DALT 2 F E 600/ 2.50 8.50 8.00 7.00 11.00 20 9 LARSON, HARRY DALT 2 M U UNR 2.50 8.50 6.50 5.00 11.00 13 10 LEVINE, GABRIEL HUNT U UNR 2.50 7.50 6.50 6.00 11.00 10 11 LOLOS, DAMIEN HUNT 3 U UNR 2.00 9.50 5.00 5.50 9.00 6 12 ROSENFIELD, SAM HUNT 2 M U UNR 2.00 9.00 5.00 6.00 10.00 23 13 VURAL, COREY HUNT U UNR 2.00 7.50 3.50 6.00 10.00 9 14 LISS, DANIEL DALT 2 M U UNR 2.00 7.50 3.50 4.50 9.00 25 15 KRISHNAN, NIKHIL HUNT 2 M U UNR 2.00 7.50 3.50 4.00 10.00 15 16 GREGORY, ANDREW DALT 2 M U UNR 2.00 6.50 3.00 5.00 10.00 11 17 SCHAFFER, JOSEPH HUNT 2 M U UNR 2.00 5.00 2.00 3.00 10.00 24 18 FILIPPATOS, THEA HUNT 2 F U UNR 1.50 7.00 4.50 3.00 8.00 3 19 EVANS, MILES DALT 3 M U UNR 1.50 7.00 4.00 3.50 6.00 4 20 DESAI, AMAN LAB 2 U UNR 1.00 9.50 6.50 4.00 7.00 1 21 EAMES, LEE STEV 2 E 0706 1.00 9.50 6.00 3.00 7.00 5 22 ZERVOUDAKIS, LAURA DALT 2 F U UNR 1.00 8.00 5.00 3.00 7.00 8 23 BHISE, DEVIKA BREA 3 F U UNR 1.00 6.50 4.50 2.00 7.00 16 24 KUPFERBERG, SAMUEL SOLO 3 M U UNR 1.00 3.00 2.00 1.00 7.00 27 25 STEINBERG, HARRY RAMA 2 M U UNR 0.50 6.50 4.00 1.50 3.00 18 26 SIMON, OLIVER ETHI 2 U UNR 0.00 8.00 5.00 0.00 4.00 22 27 KLEINFELD, IAN P183 U UNR 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
NOVEMBER HUNTER TOURNAMENT -- PRIMARY Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 7 1 KENGMANA, MICHAEL SSNY 2 M E 0877 4.00 10.50 9.00 10.00 16.00 25 2 KNUDSEN, ELIOT DALT 3 M E 0463 3.50 8.50 7.50 8.50 14.00 14 3 HESS, ROBERT E 0757 3.00 10.50 9.50 9.00 13.00 3 4 KAUSIK, VENKAT PS6 3 E 0943 3.00 10.50 9.00 9.00 13.00 15 5 ADAMOPOULOS, KONSTANTINPS6 2 M E 0749 3.00 10.00 8.00 7.00 13.00 4 6 BLUM, TONY RIPP 2 M E 0933 3.00 9.00 8.00 8.00 13.00 6 7 JUDD, DANIEL BICU 2 M E 0907 3.00 9.00 7.00 8.00 13.00 10 8 PARRINO, MARC P116 2 M E 852* 3.00 8.00 7.00 8.00 13.00 5 9 LUPATKIN, JASON HUNT 3 M E 0926 3.00 8.00 7.00 7.00 13.00 29 10 PAULINO, LUIS CS70 3 M E 0690 3.00 6.50 6.50 7.00 9.00 21 11 COLMAN, MOLLY HUNT 3 F E 0643 2.00 9.00 5.00 4.00 10.00 1 12 LIEBESKIND, LEO HUNT 1 M E 0991 2.00 8.50 4.50 5.00 10.00 11 13 DELGADO, CHANTZ CS70 2 E 0826 2.00 8.00 5.00 6.00 10.00 23 14 HAVELES, HARRY P CORL 3 M E 0577 2.00 8.00 5.00 5.00 10.00 12 15 NAJT, LORENZO P116 3 M E 0769 2.00 8.00 4.00 6.00 10.00 16 16 YAMADA, CONNOR HUNT 1 M E 0742 2.00 8.00 4.00 5.00 10.00 31 17 CHENFELD, LEN HUNT 2 M E 0874 2.00 7.50 4.00 5.00 7.00 9 18 ARNOLD, MARC TYLER COLG 1 M E 0865 2.00 7.00 4.00 6.00 10.00 2 19 MALKANI, KABIR QUAK 1 M E 0960 2.00 6.00 3.00 3.00 10.00 22 20 REDEL-TRAUB, GABRIEL SHAL 2 M E 0586 2.00 6.00 2.00 2.00 6.00 8 21 SUGINO, CHRISTOPHER HUNT 1 M E 0876 2.00 4.00 2.00 3.00 10.00 26 22 ALEJANDRO, JONATHAN CS70 3 M U UNR 1.00 9.00 6.00 3.00 7.00 30 23 LINDY, AXEL DALT 1 U UNR 1.00 8.50 5.50 3.00 7.00 19 24 TOPOROFF, ANDREW RIPP 2 M E 676/ 1.00 7.00 4.00 3.00 7.00 20 24 HANFT, GIDEON HUNT 2 M E 0652 1.00 7.00 4.00 3.00 7.00 28 26 MILLAN, TANISHA CS70 3 F U UNR 1.00 6.50 4.50 2.00 7.00 17 27 HODES, SPENCER HUNT 3 M E 0705 1.00 6.00 3.00 3.00 6.00 18 28 MC CASKILL, KHALID HUNT 2 M E 0699 1.00 5.50 2.00 1.00 7.00 13 29 HSU, KAI M HUNT 3 E 0759 0.50 0.00 0.00 0.00 0.00 27 30 DAVIDSON, JAKE DALT 2 M U UNR 0.00 6.50 4.50 0.00 4.00 24 31 SUKHOO, PATRICIA CS70 F E 0550 0.00 6.00 4.00 0.00 4.00
NOVEMBER HUNTER TOURNAMENT -- RESERVE Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 8 1 WHITE, STEVEN HUNT 4 M E 0933 4.00 11.00 9.00 10.00 16.00 4 2 DANIEL, ANTHONY DALT 8 M E 0969 4.00 9.50 7.50 10.00 16.00 9 3 GADLIN, RAMI RAMA 8 E 0930 4.00 9.00 7.50 10.00 16.00 19 4 FREITAG, STEPHANIE PHAW 5 F E 0815 3.50 9.50 7.50 8.00 14.00 1 5 CALOMINO, NOAH P116 4 M E 1055 3.00 10.50 8.50 9.00 13.00 22 6 SCOTT, ANDREW BROW 4 M E 0797 3.00 10.00 8.00 6.00 13.00 39 7 GONZALES, LUIS CS70 5 M E 0500 3.00 9.50 8.50 9.00 13.00 27 8 SEWPERSAUD, SAPNA CS70 6 F E 0710 3.00 9.00 8.00 7.00 13.00 7 9 HANFT, PAUL LAB 5 M E 0942 3.00 9.00 7.50 7.50 12.00 10 10 MALKANI, KUNAL QUAK 4 E 0923 3.00 6.50 5.50 6.00 13.00 29 11 TIBURCIO, HARRY MOTT 6 E 0663 3.00 6.00 6.00 8.00 9.00 2 12 GOLANN, DOUGLAS BUCK 6 M E 0980 3.00 4.50 4.50 7.50 8.00 33 13 HOLMAN, NAEEM CS70 5 M E 0627 2.50 11.00 9.00 7.50 11.00 23 14 REDEL-TRAUB, JONAH HUNT 5 M E 0795 2.50 10.50 9.50 6.50 11.00 18 15 FREEMAN, EMILY DALT 4 F E 0825 2.50 9.00 8.00 6.50 11.00 35 16 MOLINA, JOHNNY MOTT 6 E 604/ 2.50 8.50 8.50 7.50 11.00 16 17 GURIAN-PECK, DAVID HUNT 6 M E 832* 2.50 8.50 7.50 6.50 11.00 5 18 LAI, KEVIN HUNT 3 M E 0953 2.50 7.50 6.50 5.50 11.00 38 19 ARTOLA, OMAR MOTT 5 E 522/ 2.50 7.00 7.00 5.50 11.00 11 20 MOORE, HAL HUNT 4 M E 0918 2.50 7.00 6.00 5.00 11.00 6 21 MOONEY, TERENCE HUNT 4 M E 0947 2.50 6.50 6.50 5.50 9.00 37 22 REYES, ANDY MOTT 6 E 528/ 2.00 11.00 5.00 7.00 10.00 14 23 LAUFER, WILLIAM HUNT 4 M E 0840 2.00 8.50 4.00 5.00 10.00 3 24 JONES, KYLE COLL 3 E 0975 2.00 8.50 4.00 4.00 10.00 34 25 LIEBMAN, JOSHUA DALT 4 M E 0619 2.00 8.00 4.00 7.00 10.00 44 26 HOLDEN, CURTIS MOTT 5 E 402/ 2.00 7.50 4.50 6.00 10.00 50 27 MINKOFF, BENJAMIN RIVD 5 M U UNR 2.00 7.50 3.50 5.00 10.00 17 28 BATEMAN, DANIEL BROW R M E 0827 2.00 7.50 3.50 3.00 10.00 21 28 GOLDEN, JAHN HUNT 4 M E 0798 2.00 7.50 3.50 3.00 10.00 15 30 BACCUS, LISA CS70 5 F E 0837 2.00 6.00 3.00 3.00 10.00 20 31 HARTIG, JONATHAN RAMA 7 M E 0813 2.00 5.50 3.00 4.00 10.00 26 32 DEKHMAN, PAUL MS67 6 M E 0720 2.00 5.50 2.50 3.00 10.00 41 33 FELDMAN, CASEY TRIN 4 E 0450 2.00 4.00 1.00 4.00 10.00 24 34 DEB-SEN, RAJEEV HMAN 4 M E 0794 1.50 8.50 5.50 4.00 8.00 45 35 COFFIL, ROBERT MOTT 5 M U UNR 1.50 5.50 2.50 4.50 6.00 28 36 KENGMANA, DEVORAH TREV 4 F E 0683 1.00 8.50 6.00 4.00 7.00 32 37 KAU, NICHOLAS TRIN 4 M E 0636 1.00 8.50 5.50 4.00 7.00 42 38 GREENFIELD, JARED LAB 5 M E 0443 1.00 8.00 5.50 3.00 7.00 25 39 SEIDEN, DANIEL HUNT 5 E 0787 1.00 8.00 4.00 4.00 6.00 30 40 KEATING, DAVID BUCK 6 E 0650 1.00 7.50 4.50 4.00 7.00 12 41 SOTO, JOSHUA CS70 4 M E 0880 1.00 7.50 4.50 1.00 7.00 13 42 GLICKSON, TOMMY LAB 4 M E 0857 1.00 7.00 4.00 1.00 7.00 31 43 WESTLING, TEDDY LAB 4 E 0648 1.00 6.50 4.00 4.00 7.00 47 44 SUKHU, DHEERAJ CS70 4 U UNR 1.00 6.50 4.00 3.00 7.00 36 45 BHISE, ADITYA STBE 7 E 0571 1.00 6.00 4.00 2.00 7.00 48 46 MENA, JOSE MOTT U UNR 1.00 4.00 2.00 1.00 7.00 40 47 RAMDAT, SASHA CS70 3 E 0458 0.00 8.00 5.50 0.00 4.00 46 48 BEATTY, LAWRENCE CS70 U UNR 0.00 7.00 5.00 0.00 4.00 49 48 CHIN FONG, CHRISTOPHER EPIP 4 M U UNR 0.00 7.00 5.00 0.00 4.00 43 50 DENBURG, ABIGAIL DALT 4 F E 0431 0.00 5.50 3.50 0.00 4.00
NOVEMBER HUNTER TOURNAMENT -- CHAMPIONSHIP Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 11 1 KNUDSEN, MARCEL L DALT 7 M E 1190 4.00 11.00 8.50 10.00 16.00 13 2 FERREAS, PEDRO PWHS 10 M E 1120 3.50 10.00 8.00 9.00 14.00 1 3 KILACHAND, JAY DALT 7 M D 1358 3.00 10.50 8.50 9.00 13.00 16 4 ARLUCK, JACOB HUNT 6 M E 1083 3.00 10.00 8.00 8.50 12.00 12 5 PETROU, PHIL PS6 7 M E 1186 3.00 9.50 8.00 8.00 12.00 21 6 DAVIS, BRAD CS70 5 M E 1028 3.00 9.00 8.00 8.00 13.00 18 7 FROIKIN, BEN COMM 9 M E 1072 3.00 7.50 6.50 8.00 12.00 20 8 HALFON, AVERY HUNT 6 M E 1041 3.00 5.00 5.00 7.00 13.00 5 9 CARUANA, FABIANO BERK 2 M D 1257 2.50 10.00 9.00 6.50 11.00 6 10 ALVAREZ, EVAN CS70 5 M D 1240 2.50 9.50 8.00 6.50 11.00 8 11 MAHER, BOBBY GAYN 7 M D 1206 2.50 8.50 8.00 7.50 11.00 10 12 WEISSMANN, JORDAN HUNT 8 M D 1203 2.50 8.50 7.50 6.50 11.00 33 13 HIDALGO, ANTHONY MOTT 6 E 0825 2.50 7.50 7.00 6.50 11.00 2 14 THALER, MICHAEL HUNT 2 M D 1327 2.50 6.50 6.50 4.50 9.00 24 15 VAIDYA, NIKHIL LMK 6 M E 1016 2.50 5.50 5.00 4.50 11.00 7 16 GRAU, JONATHAN ETHI 7 M D 1213 2.00 11.00 6.00 5.00 10.00 19 17 SINGH, BRIAN CS70 5 M E 1041 2.00 8.50 5.00 7.00 10.00 4 18 ROTHSTEIN, MAX PACK 3 M D 1287 2.00 8.00 4.00 3.00 10.00 15 19 TANG, JAMES DALT 8 M E 1105 2.00 7.00 3.50 4.00 9.00 14 20 SINGH, ANDREW M118 8 M E 1118 2.00 7.00 3.50 3.00 10.00 34 21 AQUINO, DIEGO MOTT 7 E 0807 2.00 6.50 3.00 5.50 9.00 23 22 LU, SANDY MOTT 6 E 1025 2.00 6.50 3.00 4.00 10.00 9 23 ZLETZ, MICHAEL HUNT 4 M D 1204 2.00 6.00 3.00 3.00 10.00 35 24 NUNEZ, CHRISTIAN MOTT 6 M E 0788 2.00 4.00 2.00 4.00 10.00 3 25 KAUFMAN, ANDREW HUNT 6 M D 1301 1.50 10.50 7.50 3.50 8.00 28 26 WEIDMAN, JONATHAN HUNT 6 M E 0976 1.50 9.00 6.50 5.50 8.00 36 27 MAINA, WACIUMA MOTT 6 E 0741 1.50 6.50 4.00 5.50 8.00 22 28 SUKHOO, LEON CS70 5 M E 1028 1.00 8.00 5.50 4.00 7.00 25 29 SUKHOO, KEVIN CS70 6 M E 1007 1.00 8.00 5.50 3.50 6.00 27 30 WHITEHEAD, IAN DALT 9 M E 978* 1.00 8.00 5.00 3.00 7.00 30 31 ROGERS, RAN-DE HUNT 5 E 0935 1.00 8.00 5.00 2.00 6.00 29 32 FUKUI, ISAMU HUNT 4 E 0963 1.00 6.00 4.00 1.00 3.00 31 33 GRAY, KHADEEJAH HUNT 4 E 0918 1.00 5.00 3.00 1.00 7.00 17 34 KONRAD, ALEX HUNT 5 M E 1073 0.50 9.50 7.00 1.50 5.00 26 35 DAPUL-WEBERMAN, SARAH HUNT 2 F E 0980 0.50 6.50 4.50 0.50 5.00 32 36 ARROYO, ANTONIO JH22 8 M E 0838 0.00 7.00 4.00 0.00 4.00

Tournament Director: Polly Wright
Pairings by PairPlus, Copyright, 1990, Jo Eglen





Privacy policy     /     Site Map