Tournament Results
HUNTER SCHOLASTIC #101

December 5, 1999

 

Choose a section to see the complete tournament charts.

NOVICE K/1 SECTION
NOVICE 2/3 SECTION
PRIMARY SECTION
RESERVE SECTION
CHAMPIONSHIP SECTION

Back to
results menu




                  DECEMBER HUNTER TOURNAMENT -- NOVICE K/1     

                      Placement by Score/Ties  - Round  4

Pair Place     Name            Schl Gr/Sx Ct Ratg  Scr    Tie1  Tie2  Tie3  Tie4
                                                          Sol   MMed  Cum   Kash

 20    1 ASCHERMAN, JONATHAN    RAMA 1     U UNR   4.00   9.00  8.00 10.00 16.00
  5    2 ORWASHER, AARON        RAMA 1  M  U UNR   4.00   7.50  7.00 10.00 16.00
  2    3 FREEMAN, ERIC          DALT 1  M  U UNR   3.00  10.00  8.00  8.00 13.00
 11    4 SCHOLZ, NICHOLAS       DALT 1  M  U UNR   3.00   8.50  7.50  9.00 13.00
 10    5 BROWNE, SAM            DALT 1  M  U UNR   3.00   8.00  7.00  6.00 13.00
  8    6 LABOURETTE, ERIC       DALT 1  M  U UNR   3.00   5.50  5.00  6.00 13.00
  6    7 CHIN FONG, ALEXANDER   HUNT 1  M  U UNR   2.50   5.50  5.00  4.50 11.00
 17    8 FOUCQUIER, JOSH        DALT 1  M  U UNR   2.00  11.00  6.50  7.00 10.00
  1    9 WHITE, KRISTIN         HUNT 1  F  E 0479  2.00   9.50  5.00  7.00 10.00
 13   10 ALEJANDRO, NICHOLAS    CS70 1  M  U UNR   2.00   8.50  4.50  4.00  9.00
 15   11 STEIN, ALEX            RAMA 1  M  U UNR   2.00   7.50  4.00  6.00 10.00
 19   12 CAHAN, JACOB           DALT       U UNR   2.00   7.50  3.00  5.00 10.00
 12   13 GEISLER, JOSHUA        RAMA 1  M  U UNR   2.00   7.00  3.50  5.00 10.00
 18   14 SPAGNA, REID           RIVD 1     U UNR   1.50   9.50  6.50  4.50  8.00
  7   15 KATZ, BRANDON          DALT 1  M  U UNR   1.50   8.00  4.00  3.50  4.00
 14   16 BROWN, SPENCER         CORL 1     U UNR   1.50   7.00  4.00  4.50  8.00
 21   17 BRIGHT, BREANNA        CS70       U UNR   1.50   6.50  3.50  2.50  4.00
 16   18 CONNOLLY, JUSTIN       RIVD 1  M  U UNR   1.00   9.00  5.00  1.00  3.00
  9   19 LUPATKIN, DANIEL       PS9  1  M  U UNR   1.00   8.00  5.00  2.00  7.00
  4   20 LIPPIN, ERIC           HUNT PK M  U UNR   1.00   5.00  3.00  0.00  3.00
  3   21 SULKOWITZ, EMMA        DALT 1     U UNR   0.50   7.00  4.50  0.50  5.00
              

DECEMBER HUNTER TOURNAMENT -- NOVICE 2/3 Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 25 1 NAGANATH, ADITYA BUCK 1 U UNR 4.00 7.50 7.50 9.00 12.00 1 2 VURAL, COREY HUNT 1 E 0827 3.00 10.50 9.50 9.00 13.00 13 3 ASCHERMAN, BENJAMIN RAMA 2 U UNR 3.00 9.50 7.50 6.00 13.00 3 4 LARSON, HARRY DALT 2 M E 0743 3.00 9.00 7.50 8.00 13.00 7 5 BHISE, DEVIKA BREA 3 F U UNR 3.00 8.00 7.00 7.50 12.00 19 6 BARTMANN, MAX DALT 1 M U UNR 3.00 5.50 5.00 6.00 13.00 5 7 MAHER, THOMAS HUNT 2 M E 0659 2.50 10.50 8.50 8.00 11.00 20 8 ROSENFIELD, SAM HUNT 2 M U UNR 2.50 10.00 8.00 7.50 11.00 6 9 LAUFER, JACOB HUNT 1 M E 0587 2.50 9.50 9.00 6.50 11.00 12 10 HAKANOGLU, AVIVA DALT 2 U UNR 2.50 7.50 7.00 6.50 11.00 2 11 LEVINE, GABRIEL HUNT E 0825 2.00 9.00 5.00 7.00 10.00 17 12 FILIPPATOS, THEA HUNT 2 F U UNR 2.00 8.50 4.00 5.50 9.00 8 13 LOLOS, DAMIEN HUNT 3 U UNR 2.00 7.50 4.00 6.00 10.00 22 14 STEINBERG, HARRY RAMA 2 M U UNR 2.00 7.50 4.00 5.50 9.00 9 15 EVANS, MILES DALT 3 M U UNR 2.00 6.50 3.00 4.00 10.00 4 16 ZERVOUDAKIS, LAURA DALT 2 F E 0693 2.00 6.50 3.00 4.00 9.00 16 17 GINZBERG, JOSHUA DALT 1 M U UNR 2.00 6.00 3.00 4.00 10.00 10 18 KELMAN, JACOB P183 1 M U UNR 2.00 6.00 3.00 3.00 10.00 15 19 JOSEPHS, AARON P183 3 M U UNR 1.50 6.50 3.50 2.00 8.00 18 20 DESAI, AMAN LAB 2 U UNR 1.00 8.50 5.50 3.00 7.00 11 21 COHEN, MICHAEL RAMA 2 M U UNR 1.00 7.50 4.50 4.00 7.00 24 22 ZHANG, YAN P183 3 U UNR 1.00 7.00 4.50 2.00 3.00 21 23 FERGUSON, CALEB P183 2 M U UNR 1.00 7.00 4.00 0.00 3.00 23 24 SCHAFFER, JOSEPH HUNT 2 M U UNR 1.00 4.50 2.50 1.00 3.00 14 25 KELMAN, ELIZABETH P183 3 F U UNR 0.50 9.00 6.00 1.00 5.00
DECEMBER HUNTER TOURNAMENT -- PRIMARY Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 2 1 LUPATKIN, JASON HUNT 3 M E 0954 4.00 10.00 9.00 10.00 16.00 1 2 LIEBESKIND, LEO HUNT 1 M E 0958 4.00 10.00 8.00 10.00 16.00 22 3 HODES, SPENCER HUNT 3 M E 0731 3.00 11.00 9.00 8.00 13.00 23 4 FOSTER, JAVARI CS70 3 E 0703 3.00 11.00 9.00 7.00 13.00 24 5 MC CASKILL, KHALID HUNT 2 M E 0699 3.00 10.00 8.00 8.00 13.00 29 6 MILLAN, TANISHA CS70 3 F U UNR 3.00 9.50 8.00 9.00 13.00 6 7 JUDD, DANIEL BICU 2 M E 0879 3.00 8.50 7.50 9.00 13.00 8 8 CHENFELD, LEN HUNT 2 M E 0874 3.00 8.50 7.50 6.00 13.00 13 9 KIM, JONATHAN DALT 3 M E 0803 3.00 8.00 7.00 7.00 13.00 12 10 DELGADO, CHANTZ CS70 2 E 0856 3.00 6.00 6.00 7.00 13.00 25 11 HANFT, GIDEON HUNT 2 M E 0652 2.50 4.50 4.50 5.50 9.00 26 12 COLMAN, MOLLY HUNT 3 F E 0643 2.00 10.00 6.00 7.00 10.00 15 13 SCHRECK, JESSE DALT 2 E 0772 2.00 10.00 5.00 6.00 10.00 14 14 MATSUZAKI, SHO HUNT 2 E 0792 2.00 9.00 5.00 7.00 10.00 20 15 ADAMOPOULOS, KONSTANTINPS6 2 M E 0749 2.00 9.00 4.00 6.00 10.00 31 16 ALEJANDRO, JONATHAN CS70 2 M U UNR 2.00 8.50 4.50 5.00 10.00 11 17 SUGINO, CHRISTOPHER HUNT 1 M E 0856 2.00 7.50 4.00 5.00 10.00 9 18 ARNOLD, MARC TYLER COLG 1 M E 0865 2.00 7.00 4.00 4.00 10.00 3 19 MALKANI, KABIR QUAK 1 M E 0932 2.00 7.00 3.00 5.00 10.00 5 19 PRYOR, SAM BUCK 3 M E 0901 2.00 7.00 3.00 5.00 10.00 7 21 KAUSIK, VENKAT PS6 3 E 0875 2.00 6.50 3.00 4.00 10.00 16 22 FINEBERG-HEYMANN, PARISETHI 1 E 0765 2.00 6.00 2.00 3.00 10.00 28 23 KNUDSEN, ELIOT DALT 3 M E 0463 2.00 5.50 2.50 4.00 6.00 19 24 HSU, KAI M HUNT 3 E 0759 1.50 5.00 2.00 4.00 6.00 33 25 LEVINE, JOSHUA RAMA U UNR 1.00 9.00 6.00 3.00 7.00 21 26 DAVENPORT, JACOB RAMA 3 E 0733 1.00 9.00 6.00 2.00 7.00 17 27 GOLDSTEIN, ARYEH RAMA 2 M E 0759 1.00 8.50 4.50 3.00 7.00 32 28 PARRILLA, MEDINA CS70 3 F U UNR 1.00 7.00 5.00 2.00 7.00 10 29 HUTTON, JACK BRON 3 M E 0861 1.00 5.00 3.00 1.00 7.00 18 29 YAMADA, CONNOR HUNT 1 M E 0759 1.00 5.00 3.00 1.00 7.00 27 31 SUKHOO, PATRICIA CS70 F E 0550 1.00 5.00 3.00 1.00 3.00 30 32 CARNEGIE, JABULANI DALT 3 U UNR 0.00 8.00 5.00 0.00 4.00 4 33 SPARKS, WYATT BRON 3 M E 0923 0.00 6.50 4.00 0.00 4.00
DECEMBER HUNTER TOURNAMENT -- RESERVE Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 1 1 HOLDER-TONN, JEREMY HUNT 4 M E 1005 3.50 11.00 9.50 9.50 14.00 12 2 JUDD, ADAM BICU 5 M E 0929 3.50 9.50 8.50 9.00 14.00 13 3 MALKANI, KUNAL QUAK 4 E 0874 3.50 9.50 7.50 9.50 14.00 16 4 LAUFER, WILLIAM HUNT 4 M E 0863 3.50 9.00 7.50 8.50 14.00 14 5 KENGMANA, MICHAEL SSNY 2 M E 0871 3.00 11.50 9.50 8.00 13.00 3 6 STAPLE, JUSTIN PCS 5 M E 0998 3.00 10.50 8.50 7.00 13.00 10 6 KUMTHEKAR, ROHAN LMK 7 M E 0947 3.00 10.50 8.50 7.00 13.00 20 8 ARROYO, ANTONIO JH22 8 M E 0838 3.00 9.50 7.50 9.00 13.00 2 9 SHAO, EDWIN HUNT E 1002 3.00 9.50 7.50 7.00 13.00 15 10 COHEN, ELAD WAGN 6 E 0866 3.00 9.50 7.50 6.00 13.00 24 11 GURIAN-PECK, DAVID HUNT 6 M E 0827 3.00 9.00 7.00 6.00 13.00 19 12 BOTARELLI, STEFAN PS6 4 E 0839 3.00 8.00 7.00 6.00 13.00 35 13 HOLMAN, NAEEM CS70 5 M E 0627 3.00 7.00 6.00 7.00 13.00 30 14 KEATING, DAVID BUCK 6 M E 0711 3.00 7.00 6.00 6.00 13.00 40 15 REYES, ANDY MOTT 6 E 0528 2.50 11.00 9.00 8.00 11.00 9 16 FUKUI, ISAMU HUNT 4 E 0947 2.50 9.00 7.00 6.00 11.00 29 17 MATSUZAKI, RYU HUNT 6 M E 0713 2.00 10.50 6.00 5.00 10.00 5 18 RAMASWAMI, DEEPAK LMAR 5 M E 0973 2.00 10.00 5.00 7.00 10.00 8 19 LAI, KEVIN HUNT 3 M E 0953 2.00 9.50 5.00 6.00 10.00 18 20 GLICKSON, TOMMY LAB 4 M E 0857 2.00 9.50 5.00 4.00 10.00 36 21 MOLINA, JOHNNY MOTT 6 E 0604 2.00 9.00 5.00 6.00 10.00 32 22 BAXTER, RYAN HUNT 4 M E 0679 2.00 9.00 5.00 5.00 10.00 44 23 RAMDAT, SASHA CS70 4 E 0458 2.00 8.00 4.50 5.00 10.00 42 24 ARTOLA, OMAR MOTT 5 E 0507 2.00 8.00 4.00 7.00 10.00 7 25 MOORE, HAL HUNT 4 M E 0957 2.00 8.00 4.00 5.00 10.00 11 25 HANFT, PAUL LAB 5 M E 0942 2.00 8.00 4.00 5.00 10.00 22 25 FREEMAN, EMILY DALT 4 F E 0830 2.00 8.00 4.00 5.00 10.00 23 25 BATEMAN, DANIEL BROW 6 M E 0827 2.00 8.00 4.00 5.00 10.00 43 25 SULLIVAN, CONNOR MOTT 5 M E 0473 2.00 8.00 4.00 5.00 10.00 26 30 FREITAG, STEPHANIE PHAW 5 F E 0808 2.00 8.00 4.00 4.50 9.00 21 31 JOFE, ALEXANDER PS6 4 E 0830 2.00 8.00 4.00 4.00 10.00 4 32 GOLANN, DOUGLAS BUCK 6 M E 0980 2.00 7.50 3.50 3.00 10.00 27 33 REDEL-TRAUB, JONAH HUNT 5 M E 0795 2.00 7.00 4.00 5.00 10.00 33 34 TIBURCIO, HARRY MOTT 6 E 0663 2.00 7.00 3.00 5.00 10.00 34 34 CEBALLO, DAVID MOTT 6 E 0639 2.00 7.00 3.00 5.00 10.00 38 34 BHISE, ADITYA STBE 7 E 0571 2.00 7.00 3.00 5.00 10.00 6 37 MOONEY, TERENCE HUNT 4 M E 0968 2.00 6.50 4.00 4.00 7.00 55 38 MENA, JOSE MOTT U UNR 2.00 5.50 2.50 5.00 10.00 31 39 KENGMANA, DEVORAH TREV 4 F E 0683 2.00 5.00 3.00 5.00 10.00 17 40 SOTO, JOSHUA CS70 4 M E 0857 1.50 9.00 5.50 2.50 8.00 37 41 COFFIL, ROBERT MOTT 5 M E 0584 1.00 8.50 5.00 3.00 7.00 41 42 ADAMS, CHARLES PKEA 5 E 0508 1.00 8.00 5.00 4.00 7.00 25 43 BAKER, LEAH TREV 4 F E 0816 1.00 7.00 5.00 3.00 7.00 48 43 ASCHERMAN, JEREMY RAMA 4 U UNR 1.00 7.00 5.00 3.00 7.00 39 45 SCHAEFFER, HAZEL LAB 4 F E 0557 1.00 7.00 4.00 4.00 7.00 52 46 BEATTY, LAWRENCE CS70 U UNR 1.00 7.00 4.00 3.00 7.00 49 47 ZHUANG, MARK MOTT U UNR 1.00 7.00 4.00 2.00 7.00 50 48 DE PALO, TEDDY DALT 3 F U UNR 1.00 6.50 4.50 2.00 7.00 51 49 YU, LING MOTT U UNR 1.00 5.00 3.00 3.00 7.00 57 50 SUKHU, DHEERAJ CS70 4 U UNR 1.00 5.00 3.00 2.00 7.00 54 51 ZHANG, LILLY MOTT U UNR 1.00 4.00 2.00 1.00 7.00 56 52 GERAS, PETER LAB 4 M U UNR 0.50 5.00 3.00 1.50 3.00 45 53 ZHENG, JIM MOTT E 0434 0.00 5.50 3.50 0.00 4.00 47 54 CHIN FONG, CHRISTOPHER EPIP 4 M E 0263 0.00 5.00 3.00 0.00 4.00 28 55 MAYFIELD, CHRISTOP CS70 E 0774 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 53 55 GONZALEZ, EDGAR U UNR 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
DECEMBER HUNTER TOURNAMENT -- CHAMPIONSHIP Placement by Score/Ties - Round 4 Pair Place Name Schl Gr/Sx Ct Ratg Scr Tie1 Tie2 Tie3 Tie4 Sol MMed Cum Kash 12 1 LALLI, SCOTT POUN 3 M E 1111 4.00 8.00 7.00 10.00 16.00 13 2 FROIKIN, BEN COMM 9 M E 1110 3.50 9.50 7.50 9.50 14.00 10 3 TANG, JAMES DALT 8 M E 1126 3.00 10.00 9.00 9.00 13.00 22 4 DANIEL, ANTHONY DALT 8 M E 0967 3.00 9.50 8.00 8.00 13.00 14 5 SINGH, BRIAN CS70 5 M E 1068 3.00 9.50 8.00 7.00 13.00 28 6 HIDALGO, ANTHONY MOTT 6 E 0851 3.00 8.50 7.50 7.50 12.00 7 7 KNUDSEN, MARCEL L DALT 7 M E 1191 3.00 8.50 7.00 6.00 13.00 4 8 CARUANA, FABIANO BERK 2 M D 1236 3.00 6.00 6.00 7.00 10.00 9 9 HODES, ALEX HUNT 8 M E 1134 2.50 8.50 7.50 6.50 11.00 11 10 ARLUCK, JACOB HUNT 6 M E 1118 2.50 8.50 7.50 6.00 11.00 29 11 NUNEZ, CHRISTIAN MOTT 6 M E 0800 2.50 7.00 7.00 4.50 7.00 21 12 DAVIS, BRAD CS70 5 M E 0976 2.00 10.00 5.00 7.00 10.00 30 13 MAINA, WACIUMA MOTT 6 E 0800 2.00 8.50 4.00 7.00 10.00 3 14 CHO, MICHAEL WITH 6 M D 1279 2.00 7.50 4.00 3.00 10.00 6 15 WEISSMANN, JORDAN HUNT 8 M D 1203 2.00 7.50 3.00 3.00 10.00 19 16 YESSELMAN, JOSEPH IS61 9 E 0979 2.00 6.50 3.00 4.00 10.00 25 17 WHITE, STEVEN HUNT 4 M E 0935 2.00 6.50 2.50 5.00 10.00 18 18 SUKHOO, KEVIN PS60 6 M E 1007 1.50 8.50 5.50 5.50 8.00 24 19 ROGERS, RAN-DE HUNT 5 E 0935 1.50 7.00 4.00 4.00 6.00 20 20 WHITEHEAD, IAN DALT 9 M E 0978 1.50 6.50 3.50 4.00 8.00 15 21 HALFON, AVERY HUNT 6 M E 1066 1.50 6.00 3.00 4.00 6.00 23 22 GRAY, KHADEEJAH HUNT 4 E 0952 1.50 3.00 1.00 1.00 2.00 5 23 ARNOLD, ZACK RIVD 6 M D 1209 1.00 9.50 5.50 2.00 7.00 27 24 BLUM, TONY RIPP 2 M E 0896 1.00 7.00 4.50 3.00 7.00 16 25 SUKHOO, LEON CS70 5 M E 1028 1.00 6.00 4.00 1.00 7.00 17 26 WEIDMAN, JONATHAN HUNT 6 M E 1018 1.00 6.00 3.00 2.00 4.00 2 27 ZLETZ, MICHAEL HUNT 4 M D 1290 1.00 6.00 3.00 1.50 4.00 8 28 PETROU, PHIL TRIN 7 M E 1186 1.00 6.00 2.00 3.00 2.00 26 29 FEFFER, PHILIP HUNT 6 M E 0916 0.50 6.50 4.50 2.00 5.00 1 30 KILACHAND, JAY DALT 7 M D 1358 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

Tournament Director: Polly Wright
Pairings by PairPlus, Copyright, 1990, Jo Eglen





Privacy policy     /     Site Map